Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém nedělním pořadu na sociálních sítích připomněl svou návštěvu jižní Moravy a otevření zmodernizovaného přístavu Baťova kanálu. Slova o známém zlínském podnikateli však nadzvedla ze židle Miroslava Kalouska (TOP 09). Předsedovi vlády proto poslal ostrý vzkaz.

„Čau lidi, tento týden jsme zrychlili. Podařilo se nám denně naočkovat 100 tisíc lidí, a to třikrát za sebou. Taky zahrádkářský zákon. A Morava! Slivovice, víno, koláčky a Baťa. Baťův kanál. Sledujte,“ poutal na své nejnovější video premiér Babiš.

To však zřejmě nenechalo klidným bývalého poslance Miroslava Kalouska. „Baťu lidé, jako byl tvůj táta a StBáci, kterým jsi práskal, okradli a vyhnali ze země. Dej si slivovici a koláček a vypadni taky. Třeba tím kanálem,“ vzkázal předsedovi vlády na Twitteru.

Premiér Babiš se v sobotu společně s ministryní financí Alenou Schillerovou zúčastnil slavnostního otevření zmodernizovaného přístavu Baťova kanálu, kde se za 97 milionů korun rozšířila stání pro lodě z 11 na 35 míst. Podle předsedy vlády se plánují investice za téměř dvě miliardy.

Baťův kanál je technickou památkou, která spojuje šedesátikilometrový úsek mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi. Byl postaven v roce 1938 a sloužil pro zavlažování Moravského Slovácka a dopravu hnědého uhlí pro Baťovy závody ve Zlíně. Plavba fungovala až do roku 1945, pak byla zničena válkou a později obnovena. Poslední loď vyplula na kanál v roce 1961. Znovuotevření se turisté dočkali až o pětatřicet let později.

Ročně přiláká asi 90 tisíc návštěvníků, kteří se plaví na 3500 lodích. Schillerová věří, že Baťův kanál bude reprezentovat Českou republiku a bude sloužit nejen pro rekreaci Čechů, ale pro návštěvníky z celé střední Evropy.