Zatímco se v Česku hovoří o malém zájmu o očkování u mladších věkových skupin a vláda se je snaží přesvědčit marketingovou kampaní, v americkém státě Ohio se rozhodli jít více než netradiční cestou.

Ohio si zvolilo neobvyklý způsob boje s malým zájmem o očkování proti onemocnění covid-19. Tamní představitelé přišli 12. května s unikátní loterií, ve které se losuje z databáze naočkovaných lidí. Snaží se tak o zvýšení proočkovanosti svých obyvatel, píše americký magazín Vox.

Podle tamních údajů se počet první dávky očkování u lidí starších 18 let od vyhlášení loterie zvýšil o 47 procent v porovnání s předchozím týdnem. Zaznamenali dokonce 94procentní nárůst osob ve věku mezi 16 a 17 lety ve stejném týdnu. Pro děti ve věku od 12 do 15 let data neexistují, neboť ke schválení vakcín pro tuto věkovou skupinu došlo zároveň s vyhlášením loterie.

Kdo může vyhrát

Každou středu až do 23. června se ze všech naočkovaných losují dva výherci. Jeden z nich je vždy z věkové skupiny 12 až 17 let, ten vyhraje čtyřleté stipendium v plné výši na Ohijské státní univerzitě. Druhý výherce je pak starší 18 let, jeho výhrou je jeden milion amerických dolarů, tedy bezmála 21 milionů korun.

Podle úřadu čísla nesouhlasí

Americký Úřad pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozorňuje, že počet očkování lidí starších 18 let ve skutečnosti poklesl o 22 procent. Novináři ale upozorňují, že jde o nesoulad v systému sběru dat. Zatímco stát Ohio zakládá svá data na dni, kdy byla vakcína vyočkována, CDC svá data opírá až o den, kdy jim byly použité dávky nahlášeny.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena by 4. července měly Spojené státy dosáhnout sedmdesátiprocentní proočkovanosti, co se první dávky vakcíny týče. Od poloviny dubna se ale denní počet aplikací očkovacích látek snížil na polovinu.

Některé další americké státy přistoupily k podobné motivaci obyvatel. Za očkování tak můžou Američané dostat 100 dolarů, tedy dva tisíce korun, nebo pivo zdarma.

K očkování se mohou registrovat lidé od 16 let

V Česku se začalo očkovat na konci loňského roku, lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle svého věku. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci přišli na řadu od začátku března. S každou další věkovou skupinou však podíl registrovaných klesá, mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. V neděli byla spuštěna registrace pro lidi ve věku 35 až 39 let, od úterní půlnoci se hlásí lidé ve věku 30 až 34 let.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se v noci ze čtvrtku na pátek spustí registrace na očkování proti covidu-19 pro osoby ve věku 16 až 29 let. „Moc nás těší zájem o očkování. Ve věkové kategorii 30–50 čeká právě teď na první dávku 168 000 lidí. Registraci 16–29 let spustíme v noci ze čtvrtka na pátek 4. 6. Je to 1 485 433 lidí a věřím, že i nejmladší projeví velký zájem,“ oznámil v neděli na Twitteru.