Teprve život v lockdownu naplno ukázal, jak velkou výhodou je mít balkon nebo terasu. Lidé se ve velkém pustili do jejich zvelebování, ať už se jednalo o celkovou rekonstrukci nebo třeba jen nákup květin a dekorací. Podle odborníků může balkon zvýšit hodnotu nemovitosti až o půl milionu.

Zatímco dříve balkony nebo zasklené lodžie sloužily mnohdy jako skladiště, s příchodem koronavirové pandemie se změnily v plnohodnotné venkovní místnosti. Kam jinam si taky zajít na čerstvý vzduch, když venku to nebylo tak úplně možné? Lidé neváhali do zvelebení balkonů investovat i desítky tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.

O oblibě balkonů a teras svědčí i fakt, že třetina dotázaných mladých lidí považuje za ideální takové bydlení, jehož součástí právě venkovní prostor je. I proto není divu, že kdo balkon má, chce ho mít útulný a funkční. „Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor. Právě stavebko je pro tyto úpravy ideální nástroj financování. Buď mohou zájemci použít peníze, které uspořili, nebo si za nízkou úrokovou sazbu bez nutnosti zajištění nemovitostí půjčit na rekonstrukci, ale třeba i pořízení balkonu či terasy,“ objasňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nejčastěji si lidé na balkony a lodžie pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Stále běžnější je také pěstování vlastní zeleniny či bylinek. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb nebo zasklívání, instalace stínění či posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií, čímž dochází k rozšíření obytné plochy.

Roste také zájem o tzv. závěsné balkony – tedy umístění balkonu tam, kde zatím nebyl. „Po jeho pořízení přitom může hodnota nemovitosti vzrůst až o několik set tisíc korun. Není přitom podmínkou, že si balkony musí nechat nainstalovat všechny byty v konkrétním domě. Nicméně bývá cenově výhodnější nechat si zpracovat projekt pro celý dům, obyvatelé se pak postupně k jejich přístavbě přidávají,“ dodává Šedivý.

Na kolik vyjde rekonstrukce či zvelebení balkonu
Závěsný balkon 100 000 Kč
Zasklení balkonu 15 000 – 20 000 Kč
Nová dlažba vč. pokládky (6 m čtverečních) 10 000 Kč
Balkonový nábytek pro 4 osoby 4 000 Kč
Bezkouřový gril 3 000 Kč
Dekorace vč. osvětlení 1 000 Kč
Rostliny vč. květináčů 1 000 Kč
Všechny ceny jsou pouze orientační, vycházejí z cen volně dostupných na internetu
ZDROJ: Asociace českých stavebních spořitelen