Česko začalo s očkováním proti covidu-19 na konci minulého roku. Od té doby bylo podáno už přes 1,76 milionu dávek vakcín, obě potřebné dávky dostalo již 544 tisíc lidí. Rekordně vysoký počet naočkovaných hlásí statistiky za čtvrtek, kdy vakcínu dostalo více než 52 tisíc obyvatel. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. I přesto však na očkování stále čeká velké množství zájemců, lidé si proto kladou otázku, kdy se na ně dostane řada. 

Studentka medicíny z Polska Dominika Miszewska a český podnikatel Tomáš Pařízek společně vytvořili kalkulačku, která vypočítá předběžný termín očkování. Vychází z údajů o konkrétním člověku a rychlosti očkování v zemi.

„Nástroj je založen na přednostním seznamu vydaném vládou České republiky. Zohledňuje váš věk, povolání, zdravotní stav a další rizikové faktory,“ vysvětluje Pařízek s tím, že kalkulačka následně odhadne počet lidí, kteří jsou ve frontě před vámi.

Do kalkulačky stačí zadat jednoduché údaje jako je věk, popřípadě vaše zdravotní obtíže. Pokud patříte do některé z přednostních skupin pro očkování, nezapomeňte informaci uvést. Systém počítá na základě dat z posledních dní, pořadí tedy určí podle toho, jak se v Česku očkovalo v posledních sedmi dnech. Toto nastavení si však můžete upravit. Kalkulačka vám následně vypočítá předpokládaný termín prvního i druhého očkování.

Kdy se dostanete na řadu, si můžete spočítat ZDE.

V Česku jsou momentálně k dispozici očkovací látky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V dubnu by pak měla dorazit vakcína od firmy Johnson & Johnson.