Kratom budí v české veřejnosti dlouhodobě kontroverzi. Někteří jeho užívání odsuzují a volají po jeho zákazu, jiní si ho oblíbili díky účinkům, které na ně má. Čtyřiadvacetiletá studentka Kačka, která nechtěla zveřejnit celou svou identitu, patří do té druhé skupiny. Kratom běžně užívá a jeho povzbuzující účinky považuje za pozitivní. „Když dodržuješ dávkování, tak je to hodně nabuzující. Jako kdybys byla hodně nadopovaná kofeinem,“ říká v rozhovoru pro yookee.cz. Dokáže si dokonce představit, že by kratom mohl nahradit alkohol. Měl by se ale podle ní omezit věkem.

Jak ses ke kratomu dostala?

Přišel s tím kamarád, jestli to znám a že to někde objednal přes internet. Tak mi to pak přivezl a dali jsme si jeden hrnek dohromady. To ale nic moc neudělalo. Potom jsem si o tom něco četla, že se to používalo dřív v jihovýchodní Asii k lékařským účelům, do Evropy to přišlo později a tady se to tedy používá jinak.

Takže přes internet se dá koupit běžně?

No na specializovaném e-shopu, kde koupíš třeba CBD produkty.

V jaké formě ho bereš?

Prodává se to jako prášek, ze kterého si uděláš čaj. Můžeš si to i přimíchat do vody. Znám ale i lidi, co to rovnou naberou lžičkou a sní čistý prášek. Potom se dají sehnat i tablety nebo tekutý extrakt, ale není to moc běžné.

Co ti to přináší?

Ono existuje víc druhů kratomu – bílý, červený, zelený, žlutý – a každý asi udělá něco trochu jiného. Já jsem vždycky brala ten bílý. Když dodržuješ dávkování, tak je to hodně nabuzující. Jako kdybys byla hodně nadopovaná kofeinem, je to silnější než káva. Povzbudí tě to a máš zároveň i lepší náladu.

Záleží ale na tom dávkování. Na krabičce balení, co mám, je napsáno pro sedmdesátikilového jedince myslím dvě lžičky, ale já si dávám občas víc. Řekla bych, že když si dáš do 5 gramů, tak tě to nabudí, víc už tě spíš utlumí a můžeš se až „vypnout“.

Takže ty účinky osobně považuješ za pozitivní?

Myslím si, že je to dobré třeba na socializování, místo alkoholu. To si dokážu představit. Nebo možná i k učení místo kávy. Někdo to taky bere v posilovně před cvičením. V regulovaném množství je to podle mě v pořádku.

Jak bys popsala chuť?

Je dost hořký, chutná to trochu jako hořká matcha. Nepomůže ani, když to osladíš třeba medem.

Kolik to tak stojí?

Je to poměrně levné, tak 150 korun za krabičku 25 gramů.

Jak se cítíš potom, když to vyprchává?

Následující den je mi dobře, cítím normálně. Pak ale ten další den většinou nemám dobrou náladu, jsem melancholická.

Ty máš zkušenosti i s marihuanou, tak jak bys to porovnala?

Řekla bych, že marihuana je spíš utlumující. Záleží, jestli je to indika nebo sativa – sativa je typ, co tě víc povzbudí a jsi víc kreativní, zatímco indika tě víc utlumí a je to třeba na spaní. Ale kratom je spíš tak, že jsi nabuzená a normálně přemýšlíš a funguješ. Jsi víc aktivní.

Kdy jsi začala užívat marihuanu?

To bylo mnohem dřív než kratom, tak v devatenácti.

Zkoušela jsi i jiné látky?

Ne, jenom marihuanu a kratom.

Myslíš si, že je dobře, že je kratom normálně dostupný bez omezení? Nemělo by se to víc regulovat?

Asi by stačilo regulovat množství, co člověk u sebe může mít. Když se přežene dávkování o hodně, může člověk i ztratit vědomí. Navíc se ti po dlouhodobém užívání postupně zvyšuje tolerance, začínáš mít abstinenční příznaky. Mám pocit, že to i ovlivňuje paměť, způsobuje chronickou únavu a hubnutí. Co mi teda přijde už moc, že se tím sjíždí děti. Vím, že na středních i základních školách to berou ve velkém. Takže i věkově by se to mělo omezit, stejně jako alkohol nebo tabák.