Česká pošta navázala spolupráci s čínským internetovým obchodem AliExpress. Cílem dohody je, aby se Česká republika v příštím roce zařadila do skupiny zemí, ve kterých budou zásilky z populárního e-shopu doručovány do deseti dnů od objednání.

Spolupráci si Česká pošta vyzkouší už letos 11. listopadu. V rámci připravované slevové akce AliExpressu doručí desítky tisíc zásilek e-shopu pro české zákazníky. Balíčky budou odeslány přes speciální celní překladiště v Belgii a dostanou se tak k zákazníkům rychleji, typicky do dvou týdnů od objednání.

„Při aktuální slevové akci jde o pilotní spolupráci, jejímž cílem je co nejrychlejší dodání zboží koncovým zákazníkům. Proto budou objednávky odesílány jako vnitrostátní zásilka v rámci ČR. Spolupráce s Českou poštou je pro tento globální e-shop logická, protože nabízíme nejširší logistickou síť v Česku,“ popsal manažer mezinárodního obchodu České pošty Martin Hurda.

Při doručení prostřednictvím České pošty také budou mít zákazníci jistotu, že zásilka nebude zatížena dodatečnou daní z přidané hodnoty nebo clem, protože zásilky budou předem propuštěny do volného oběhu v rámci EU v Belgii. Pro zákazníky se při nákupech nic nemění, postup zadávání objednávek přes Aliexpress zůstává stejný.

Čínský internetový obchod AliExpress začal fungovat v roce 2010. E-shop zastřešuje množství malých prodejců z Asie a propojuje je se svými zákazníky po celém světě. Kromě Číny je služba populární také v Brazílii, Spojených státech a ve Španělsku, oblíbený je ale také mezi českými zákazníky.