Vědcům z britské univerzity v Essexu se podařilo vytvořit aplikaci, která umí jednoduše odhalit onemocnění covid-19. Nakaženého pozná podle zvuku jeho kašle. DeepCough, jak zní název aplikace, doteď zkontrolovala více než 8 tisíc vzorků.

Vzorky kašle od minulého roku získávají odborníci v nemocnicích ve Španělsku a Mexiku od osob, které měly jak pozitivní tak negativní výsledek testu na koronavirus. Výsledky přinesly 98% přesnost, stojí ve zprávě vědců, kterou přinesl britský deník Gazette.

Odborníci proto věří, že by mohlo jít o rychlejší, levnější a zejména méně bolestivější způsob, než je tomu v současnosti u PCR nebo antigenních testů. V případě, že by aplikace dostala zelenou, už brzy by se mohla dostat do mobilních telefonů se systémy iOS a Android. Znamenalo by to, že by si lidé mohli případnou nákazu onemocněním covid-19 zjišťovat jednoduše sami.

Vedoucí výzkumu mluví o aplikaci v superlativech. „Máme radost ze slibných výsledků nového skríningového nástroje, který by se mohl ukázat jako průlomový v boji s pandemií. Je méně invazivní než většina jiných testů a také nabízí rychlý výsledek,“ prozradil doktor Javier Andreu-Peréz.

Aplikace funguje na způsobu umělé inteligence a rozpoznávání vzorků zvuků. Výzkumníci díky tomu umí rozpoznat symptomatický a asymptomatický kašel, který je výsledkem viru.

Vědci blíže prozkoumali také samotný kašel, který rozlišují do třech úrovní závažností. To by podle nich mohlo pomoci při koordinaci pacientů v nemocnicích. Před uvedením aplikace do praxe však musí projít několika studiemi, až po nich budou vědci žádat o schválení pro běžné používání.