Řídit se složením potravin na obalu, může být občas k ničemu. Stání zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v obchodním řetězci Kaufland konzervy, které obsahují méně masa, než tvrdí výrobce. Inspektoři proto okamžitě nařídili stažení vadné šarže polského výrobku z prodeje. 

Klamání spotřebitele odhalila potravinářská inspekce u masové konzervy BEST Premium Lunch (balení 110 g). Méně masa. než uvádí výrobce na obalu se objevilo u šarže s datem minimální trvanlivosti trvanlivosti 04 05 23. Polské konzervy v Česku prodává společnost Laska Dalboss spol. s r.o. z Prahy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Problémová šarže konzerv BEST Premium Lunch | FOTO: SZPI

„Výrobce na obalu mj. uvedl: vepřové maso 70%, strojně oddělené kuřecí maso 6%. Laboratorní rozbor ale v předmětné šarži potraviny potvrdil obsah masa pouze v hodnotě 59,6%. Údaj na obalu potraviny tak byl pro spotřebitele klamavý a zavádějící ohledně skutečného obsahu masa v balení,“ vysvětlil mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Inspektoři prodejci nařídili, aby nechal u pěti následujících šarží masové konzervy provést rozbor v akreditované laboratoři. Nyní však už na vlastní náklady. Cílem má být zjistit, zda také další šarže BEST Premium Lunch neobsahují jiný podíl masa, než uvádí výrobce na obalu.