Smutný konec má příběh pana Ladislava Halamky z hlavního města. Poté, co byl pár týdnů před vánočními svátky exekutorem vystěhován ze sociálního bytu, skončil na ulici. Pouze s pár kousky oblečení se musel ubytovat v přilehlých parcích, kde však dlouho nevydržel. Jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval a následně v nemocnici zemřel.

Pan Halamka byl jednou z ikonických postav pražských Vinohrad, i přes jeho složitou životní situaci byl u mnohých obyvatel oblíbený. Na konci loňského roku však přišla rána. Těsně před vánočními svátky byl vyhozen ze sociálního bytu na Praze 2. Všem bylo jasné, že nemá kam jít, ale to nikomu na odpovědném úřadu zjevně nevadilo,“ popsala příběh na sociální síti paní Pavla Mulvey Trchová, která jej znala. 

Z bytu tak odešel pouze s igelitkami, kam musel vměstnat vše, co mu v jeho životě ještě zbylo. Jelikož byl dost známou figurou Vinohrad, kde léta sbíral cokoli, co mohl za malý peníz odvézt na svém vozíku do sběrny, všichni jsme ho dobře znali a snažili se mu v tíživé situaci pomáhat,“ pokračuje Pavla s tím, že pan Ladislav se s každým rád pustil do přátelského hovoru. „Vždy se vyptával, zda někdo neví o nějaké práci, kde by si mohl alespoň trochu přivydělat,“ vysvětlila. 

Pražské městské části však jednoho dne došla trpělivost s neplacením nájemného a na muže podala žalobu, aby se vystěhoval. „Pan Halamka byl z bytu vystěhován na základě výkonu exekuce a o jejím výkonu i načasování samotného vystěhování na 3. prosince 2020 rozhodl exekutorský úřad, tedy nikoli Městská část Praha 2,“ vysvětlila webu Náš region mluvčí úřadu Andrea Zoulová s tím, že k žalobě bylo přistoupeno až po vyčerpání všech jiných možností.

„Městská část Praha 2 nabídla vše, co bylo možné, aby panu Halamkovi v jeho obtížné situaci pomohla. A to daleko nad rámec svých povinností,“ doplnila Zoulová. Muže proto nakonec z bytu vystěhoval exekutor, Ladislav tak skončil v nepříjemných mrazech na ulici. Podle některých opozičních zastupitelů městské části ho tímto krokem v podstatě odsoudili k smrti. Tak jako městská část, vinu odmítají také exekutoři. „Tragického osudu pana Halamky nám je líto, nicméně také v tomto případě soudní exekutor jednal na základě pověření exekučního soudu a není mu možno klást za vinu tento fatální následek,“ řekla webu mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

„Pan Halamka se po dobu od svého vyhazovu do začátku ledna musel ubytovat v přilehlých parcích na Vinohradech, kde byl několikrát policisty vykázán, že tam nemá co dělat. Během této doby mu další spolunocležníci ukradli jak spacák, tak zimní bundu a jeho zdravotní stav se velmi rychle zhoršoval,” popsala dále paní Pavla. Policisté pana Ladislava proto nechali odvézt do nemocnice, obyvatelé Vinohrad se později bohužel dozvěděli, že muž zemřel.

Podle paní Pavly se radnice Prahy 2 chovala velmi nelidsky. „Nemohli počkat alespoň do jara? Nedalo se vše řešit jinou, efektivnější a citlivější cestou?” ptá se. Na webových stránkách městské části je podle ní v nabídce 400 volných bytů. Opravdu je toto způsob, jak se chovat k lidem v těžké sociální situaci a hlavně v tuto roční dobu?” dodala Pavla.