První zaznamenaný případ nákazy novým typem koronaviru pocházel z tržnice v čínském Wu-chanu. Takzvaným pacientem nula byla tamní prodavačka. První nakaženým tak nebyl účetní, jak se původně předpokládalo. Vyplývá to z americké studie zveřejněné ve čtvrtek ve vědeckém časopise Science. Informovala o tom agentura Reuters.

Případ účetního, o kterém se předpokládalo, že byl první osobou nakaženou covidem-19, výrazně přispěl ke spekulacím, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wu-chanu. Původ viru SARS-CoV-2 je však doteď nejednoznačný, což je jedním z důvodů napětí mezi Čínou a Spojenými státy.

Podle nové studie však prvním nakaženým nebyl již zmíněný účetní. Ten nahlásil, že první příznaky se u něj objevily už 16. prosince 2019, tedy o několik dní později, než se původně předpokládalo. Zmatek v souvislosti s termínem prvních příznaků u účetního způsobil dentální problém, který se u něj objevil už 8. prosince.

„Jeho symptomy se objevily až po několika případech u pracovníku na tržnici ve Wu-chanu. To znamená, že prvním známým případem nákazy koronavirem byla prodavačka mořských plodů, u které nemoc propukla 11. prosince,“ informoval profesor biologie z americké univerzity v Arizoně Michael Worobey, který je autorem studie.

Podle profesora jsou první známé případy covidu spojeny s tržnicí ve Wu-chanu, a to zejména s jeho západní částí, ve které jsou v klecích drženi psi a mývali. Toto zjištění je tak možné považovat za důkaz, že pandemie koronaviru se rozšířila právě z tohoto místa.

Studie, kterou začátkem tohoto roku vytvořila Čína ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), vyloučila teorii o úniku koronaviru z laboratoře. Zároveň uvedla, že se vir SARS-CoV-2 na člověka pravděpodobně přenesl z netopýrů přes jiné zvíře. Podle expertů by však byl potřeba další výzkum.

Světová zdravotnická organizace však minulý měsíc navrhla členy nového týmu odborníků, kteří mají opět prozkoumat původ koronaviru.