Zhoršující epidemická situace netrápí jen Česko, s další vlnou covidu-19 bojují také naši východní sousedé. Kvůli zvýšenému počtu úmrtí roste na Slovensku také zájem o pohřební služby. Ty se navíc musejí vyrovnat s různými nařízeními hygieny, zesnulí by na sobě například měli mít roušku. Informovala o tom slovenská televize Markíza.

Třetí vlna koronaviru na Slovensku udeřila ve velké síle. Jen v sobotu přibylo 5804 nakažených covidem-19. Ve zhruba 5,5milionové zemi leží v nemocnicích více než 2600 pacientů. Přes 80 procent z nich není naočkovaných nebo mají jen jednu dávku vakcíny.

Na jednotkách intenzivní péče leží 238 nakažených, 239 lidí pak potřebuje podporu umělé plicní ventilace. Od začátku epidemie už na Slovensku zemřelo v souvislosti s koronavirem přes 13 tisíc lidí. Počty úmrtí v posledních dnech opět rostou, denně jich úřady hlásí několik desítek. Vyplývá to z dat Národního centra zdravotnických informací (NCZI).

„Počet nebožtíků a tedy i pohřbů stoupl dvoj až trojnásobně,“ prozradil televizi Stanislav Kopko z košické pohřební služby. Situaci však podle něj zatím zvládají, poučili se z předchozích vln. Například v Bratislavě už v létě navýšili kapacitu chladírenských boxů čtyřnásobně, posílili také počty zaměstnanců.

Hygienici se snaží chránit také pracovníky v pohřebních ústavech. Na Slovensku proto platí opatření, podle kterého mají mít na sobě roušky také zesnulí. „Může docházet k vytlačování vzduchu z dýchacích cest, kde se může nacházet vir. Cílem tohoto opatření je ochrana osob, které s tělem manipulují,“ vysvětluje mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví Daša Račková.

Pohřební ústavy však tvrdí, že je takové nařízení zbytečné. Zaměstnanci podle nich při manipulaci se zesnulými používají ochranné prostředky.