Většina lidí se těší, jak si v létě na dovolené pořádně odpočine a načerpá síly na další rok. Jinak je tomu zřejmě u europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který se namísto povalování na pláži u moře chystá pořádně zapotit u manuální práce. V rámci druhého ročníku projektu s názvem Dobrá práce, jehož cílem je propagovat české firmy a řemesla, si vyzkouší hned několik zajímavých povolání.

„Baví mě se učit nové věci a zároveň ukazovat mladým lidem, že existuje mnoho důležitých povolání, bez kterých bychom se neobešli,“ uvádí člen širšího vedení KDU-ČSL s tím, že ze své zkušenosti ví, jak je těžké sehnat například dobrého kameníka či zedníka.

V rozhovoru pro web yookee.cz z minulého roku uvedl, že příští léto bude v projektu Dobrá práce pokračovat. „Jak jsem slíbil, tak plním,“ říká. Loni si vyzkoušel osm odlišných povolání. „Pracoval jsem jako prodavač v zelinářství v Hradci Králové, byl jsem na jeden den ošetřovatelem v krokodýlí zoo či jsem vázal a prodával květiny v květinářství v Podivíně,“ vyjmenovává. A která práce ho nejvíce bavila? „Největší zážitek byl asi u cestářů z Pardubického kraje, se kterými jsem asfaltoval vozovky,“ prozrazuje s úsměvem.

Manuální práce mi nesmrdí, na nové věci se těším

Příští týden ho čekají čtyři nabité dny, kdy bude nejprve pracovat jako dobrovolník v české firmě Rautis na výrobu originálních vánočních ozdob, poté si vyzkouší právě práci kameníka, pokusí se pochytit jemnou mechanickou práci, která je potřebná při výrobě hodinek, a také získá znalosti z oboru štukatérství při opravě kostela na jihu Čech. Další práce se domlouvají na srpen „Moc se těším, až si tato tradiční řemesla osahám, snad mi půjdou,“ doplňuje s tím, že další práce, které se plánují na srpen, nechce zatím prozrazovat.

Z výčtu profesí je zřejmé, že se u práce pořádně zapotí. Toho se však lidovecký europoslanec nebojí. „Na manuální práci jsem zvyklý a rozhodně mi nesmrdí, jak něktěří anonymní lidé komentují na sociálních sítích. Rád bych je někdy pozval ke mně na zahradu, ať mi pomůžou, ale to by určitě nepřišli,“ směje se.

Letní dovolenou ale přece jen nehodlá letos vynechat. S dcerou se chystají na konci prázdnin za sluníčkem k moři. „Každý rok jezdím se starší dcerou na týdenní jazykový pobyt na Maltu. Vždycky si to spolu užijeme, a ještě se něco naučíme,“ komentuje své plány na závěr Zdechovský.