Po nejchladnějším dubnu za několik posledních let ani květen teplému počasí nepřeje. A podle meteorologů už tento měsíc oteplení nepřinese. Letní teploty už jsou ale nadohled! Kdy se jich dočkáme?

Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. A květen? Ten se bohužel od svých kolegů příliš nelišil. Až na výjimky byl teplotně podprůměrný a bohatý na srážky. I v tomto týdnu musíme počítat s teplotami o 5 stupňů nižšími, než jaký je dlouhodobý průměr.

„Za chladné květnové počasí může jet stream tzv. tryskové proudění, které se po většinu měsíce pohybuje jižně od střední Evropy a blokuje teplé jižní proudění do Česka,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová. Do Česka se tak dostává chladnější a vlhký vzduch od západu, a to kolem tlakových výší nad severní Evropou. „Tlakové výše nad východní Evropou blokují rychlý pohyb tlakových níží, které tak přináší více oblačnosti i srážek,“ doplňuje Honsová.

Do konce května se tak teploty nedostanou ani ke 20 stupňům, k přeháňkám se navíc o víkendu přidají i bouřky. Oblačnosti a srážek začne částečně ubývat začátkem června, teploty ale budou stoupat jen pozvolna. Takhle chladný start června pamatujeme naposledy v roce 2014.

Blýská se ale na lepší časy, podle meteoroložky bychom se mohly letních teplot kolem 25 stupňů dočkat na Medarda, tedy 8. června. Podle dlouhodobých výhledů by letošní léto mělo být spíš průměrné nebo jen slabě nadprůměrné.

Tak horké a tropické léto jako v roce 2019 tak zřejmě v Česku letos nebude. Ale platí, že k létu u nás patří jak tropické teploty, tak zatažené dny s deštěm nebo přeháňkami. Naposledy byl rok bez tropických teplot 1940,“ zakončuje Honsová.