Koaliční rada hnutí ANO a sociálních demokratů by se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) měla na svém středečním zasedání zabývat navýšením důchodů v příštím roce. Maláčová chce, aby penzisté dostali navíc 300 korun, premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve mluvil o 200 korunách. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to nesmysl.

Kovanda upozorňuje, že ministryně Maláčová chce v čase enormního zadlužování vytáhnout z peněz daňových poplatníků dalších skoro 9 miliard. „Navýšení důchodů nad rámec valorizace průměrně o 300 korun, jak navrhuje Maláčová, tak pro stát znamená dodatečné roční výdaje čítající 8,6 miliardy korun. Pokud by se důchody navyšovaly nad rámec valorizace o 200 korun, jak navrhoval premiér Babiš, půjde o dodatečný výdaj 5,8 miliardy korun ročně,“ vysvětlil Kovanda.

Podle něj musíme uvážit, že kvůli stárnutí populace se počet starobních důchodců navyšuje. „Jednou navýšené důchody už zůstanou takto navýšené navždy, navíc se tedy zvýší okruh jejich příjemců. To vše v čase, kdy Česko bude muset napřít značné úsilí k tomu, aby po pandemii konsolidovalo své veřejné finance. Varovný prst už začínají zvedat ratingové agentury, jejichž potenciální zhoršení známky českého dluhu zvedne náklady jeho obsluhy,“ varuje ekonom. Na konci loňského roku bylo v Česku 2,4 milionu starobních důchodců.

Ty podle Kovandy pandemie z finančního hlediska nijak nepoškodila. „I když loni čelili poměrně výrazné inflaci, ta stále byla o něco slabší, než by byla nebýt pandemie. Příjmy důchodců například na rozdíl od řady živnostníků nebyly nijak poníženy, naopak se loni koncem roku dočkali takzvaného rouškovného ve výši 5 tisíc korun na hlavu,“ doplnil ekonom.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) koncem dubna po schválení konvergenčního programu oznámila, že by se příští rok důchody mohly podle zákonných pravidel zvýšit v průměru o 450 korun. Zda si senioři polepší ještě o dalších 300 korun, jak navrhuje ministryně Maláčová, zatím není jasné.

„Musím dbát na každého jednoho člověka v České republice. Ti lidé pracovali celý život, vybudovali naši zemi a lidé v důchodu berou 14 tisíc korun,“ hájila ministryně práce v debatě na televizi Prima zvyšování důchodů.