Obavy ohledně krevních sraženin spojené s vakcínou AstraZeneca se v posledních dnech objevují čím dál častěji. Odborníci však tvrdí, že jejich tvorba není nic neobvyklého a způsobují je celé desítky jiných běžných činností. Každopádně se určitě hodí poznat příznaky signalizující riziko krevní sraženiny.

Několik států Evropské unie pozastavilo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Ve Francii, Německu nebo Švédsku pak probíhá vyšetřování několika úmrtí naočkovaných pacientů.

Světoví i evropští lídři se v úterý sešli, aby prodiskutovali bezpečnost vakcíny. Lidem vzkazují, aby se i přes komplikace látky od firmy AstraZeneca neobávali. Regulační úřady a Světová zdravotnická organizace (WHO) ujišťují, že neexistují důkazy o tom, že by krevní sraženiny byly způsobeny vakcínou od zmíněné společnosti.

„Mnoho lidí vůbec neví o příčinách a důsledcích trombózy a o tom, jak se jí dá předcházet,“ varovala britská organizace Thrombosis UK. Krevní sraženiny jsou sice nebezpečné, pokud však zachytíte jejich symptomy, dají se léčit.

Krevní sraženiny se rozdělují hned do několika druhů podle závažnosti a příznaků. Například hluboká žilní trombóza se projeví ve chvíli, kdy se krevní sraženiny vytvoří v jedné z hlubokých žil, obvykle v nohách, Pokud se sraženina odtrhne a dostane se do plic, způsobí pak plicní embolii, což může mít fatální následky.

Mezi příznaky hluboké žilní trombózy patří:

– otok v noze nebo ruce, ve které se krevní sraženina nachází

– bolest či citlivost nohy nebo ruky

– zarudlá až namodralá pokožka

– noha nebo ruka je na dotyk teplejší než zbytek těla

Mezi příznaky plicní embolie patří:

– náhlá dušnost

– ostrá a bodavý bolest na hrudníku, která se zhoršuje při hlubokém nádechu

– rychlý srdeční rytmus

– nevysvětlitelný kašel, občas s krvavým hlenem

Dalším stavem srážení krve je trombocytopenie. Jde o variantu, kdy je počet krevních destiček tak nízký, že se krev nesráží efektivně. V některých případech může být počet krevních destiček tak nízký, že dojde k nebezpečnému vnitřnímu krvácení.

Mezi příznaky trombocytopenie patří:

– nadměrná tvorba modřin

– povrchové krvácení kůže, které se jeví jako vyrážka

– krvácení z dásní a nosu

– krev v moči nebo stolici

– neobvykle silná menstruace

– únava

– zvětšená slezina

Důležité je nezapomínat na to, že krevní sraženiny se mohou vyskytnout u lidí jakéhokoli věku, etnického původu a pohlaví. Nejpravděpodobněji k nim však dochází u těch, kteří:

– mají více než 60 let

– mají nadváhu

– kouří

– užívají antikoncepci

– mají rakovinu nebo srdeční problémy

– mají křečové žíly