Očkování je podle odborníků jedinou cestou ze současné pandemie. I kvůli velkému množství dezinformací se však část lidí vakcíny proti covidu-19 obává, strach mají také z možných vedlejších účinků. Podle expertů však není důvod k panice. Lékařka Jana Bendová nyní prozradila, co dělat, pokud si po očkování najdete na těle bulku. 

„Nejdůležitější je při jakýchkoliv vedlejších účincích nepanikařit,” prozradila lékařka Jana Bendová pro slovenskou televizi Markíza. Po očkování jsou podle ní nejběžnější lokální příznaky, jako je zarudnutí, bolest a citlivost v místě vpichu, bolest hlavy nebo teplota.

„Vedlejší účinky jsou normální, není potřeba se jich obávat. Jsou spíše důkazem, že vaše tělo reaguje na vpíchnutou dávku. Lepší je, pokud se lidé rovnou psychicky připraví na to, že nějaké budou mít,” upozornila Bendová.

Běžné jsou podle lékařky také bulky v podpaží. „Jejich objevení po očkování signalizuje, že se spustila imunitní reakce, protože lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému,” vysvětluje odbornice. Lymfatické uzliny se podle ní vždy starají o určité místo našeho těla. Protože očkovací látka se podává do ramena, jeho spádovou oblastí je proto podpaží. Právě proto může imunitní systém zareagovat jeho zduřením.

Je nutné si uvědomit, že zduření lymfatických uzlin nemusí signalizovat žádnou vážnou nemoc. Bílé krvinky, které se v nich nachází, pouze začaly vykonávat své poslání. Právě proto bývá uzlina zvětšená na straně, kde jste dostali očkovací látku.

Takové bulky se většinou do týdne zmenší na normální velikost. V případě, že se tak nestane, nebo se necítíte v pořádku, přeci jen raději kontaktujte svého lékaře. Všeobecně však jde o běžnou reakci našeho těla.

Zduřelé uzliny jsou samy o sobě pouze signálem, že se něco děje a většinou pouze v místě, kde se to děje. Pokud vás například bolí zub, objeví se v oblasti krku, pod zubem, u žen pak může být i podpaží. Po očkování je to však běžné, takže pokud se vám nějaké zduřelé uzliny objeví, není nutné se obávat.

Zpozornět byste však měli, pokud vás bulka nebolí, roste nebo je hrbolatá. V takovém případě určitě navštivte lékaře. „Platí, že co bolí, je dobré. Takže pokud nebolí, musíte zpozornět,” varuje lékařka.