Americký herec Richard Dean Anderson se proslavil především díky roli všestranného MacGyvera ve stejnojmenném seriálu. Osudovou se mu stala ale i role plukovníka Jacka O’Neilla v kultovní sáze Hvězdná brána.

Narodil se 23. ledna v americké Minneapolis jako nejstarší ze čtyř synů učiteli Stuartu Jayovi Andersonovi a umělkyni Jocelyn Rhae Carterové. Jeho kořeny sahají do Norska, Skotska, Finska a Švédska. Mezi jeho předky jsou ale i Mohawkové, tedy indiáni, kteří žili na území státu New York a kanadských provincií Quebec a Ontario.

Už v roce 1981 si zahrál v televizním filmu Poslední důkaz, o rok později pak ve snímku Lékařská akademie. Svou hereckou kariéru ale napevno odstartoval rolí doktora Jeffa Webbera v seriálu General Hospital, na výsluní se ale dostal až s příchodem dnes již legendárního MacGyvera, který se vysílal mezi lety 1985 a 1993.

MacGyver

Kutilský agent, který by z fleku dokázal ze zubní nitě a laku na vlasy sestrojit nástražnou výbušninu a ke všemu mu stačilo jako jediné nářadí a zároveň zbraň armádní švýcarský nůž, se stal velmi rychle oblíbenou televizní postavou, ale také zdrojem mnohých vtipů. Vždyť jeho vynálezy chtěli opravdu hodně fištróna. Z ničeho dokázal udělat doslova cokoli.

se souhlasem Paramount Television

MacGyver (1985–1992) – Richard Dean Anderson | FOTO: se souhlasem Paramount Television

Z kusů havarovaného satelitu si vyrobil závěsný kluzák, z papírmašé horkovzdušný balónek, který použil jako signál k určení jeho polohy, a smícháním kajenského pepře s octem v termoforu pak slzný plyn. Autobaterie, startovací kabely a anténa mu zase posloužily k výrobě obloukové svářečky. Pomocí odlakovače, slunečních brýlí a lampy si vyrobil spektrometr. Snad tím nejzajímavějším vynálezem bylo ultralehké letadlo, k jehož výrobě mu stačily bambusové tyče, stan, kolo ze zahradního kolečka, motor ze sekačky a pořádná dávka lepící pásky.

Po ukončení vysílání MacGyvera se vrhnul na divoký západ se seriálem Legend a zahrál si také ve filmech Očima vraha nebo Náhodný svědek. Ke slavnému agentovi se ale vrátil ještě dvakrát v televizních filmech Cesta do zkázy a Ztracený poklad Atlantidy.

se souhlasem Double Secret Productions

Hvězdná brána (1997–2007) | FOTO: se souhlasem Double Secret Productions

Hvězdná brána

Po úspěchu filmu Hvězdná brána z roku 1994 bylo rozhodnuto, že vznikne i stejnojmenný seriál. Richard Dean Anderson se v něm ujal hlavní role a nahradí tak Kurta Russella, který si Jacka O’Neilla zahrál ve filmu. Během deseti let vzniklo celkem 214 epizod a překonala tak v roce 2007 seriál Akta X, který do té doby držel titul nejdéle vysílaného amerického sci-fi seriálu. V roce 2011 si titul převzal Smallville.

Úspěch tohoto seriálu byl veliký. Vznikly totiž další seriály jako animovaný Stargate Infinity z roku 2002, Hvězdná brána: Atlantida, která volně navazuje na začátek osmé řady z roku 2004 a Hvězdná brána: Hluboký vesmír z roku 2009. Původní  snímek z devadesátých let pak doplnily i televizní filmy Hvězdná brána: Archa pravdy a Hvězdná brána: Návrat.

Ra Boe / CC BY-SA 3.0 de

V roce 2019 navštívil německý Comic Con ve Stuttgartu. Na jeho korpulentní postavě jde vidět, že už není nejmladší | FOTO: Ra Boe / CC BY-SA 3.0 de