Zatraktivnit české učňovské školství se dlouhodobě pokouší stát, kraje, samotné školy i někteří zaměstnavatelé. Pomoci se nyní rozhodla i populární síť restaurací McDonald’s. Ve spolupráci se Střední školou technickou a gastronomickou Blansko otevírá nový učební obor s možností zaměření na fastfoodovou gastronomii.

Tříletý obor firma se žlutými oblouky otevírá ve spolupráci se SŠ TEGA Blansko. Klasický obor Kuchař, číšník se rozšíří o odbornou placenou praxi v restauracích McDonald’s v Brně. Fast food naučí žáky kromě klasických znalostí a dovedností také to, jak řídit lidi a provoz restaurace.

Všichni absolventi budou mít na brněnských pobočkách zajištěno pracovní místo, a to i v řadách nižšího a středního managementu provozoven. „Absolventi dostanou kromě výučního listu i certifikát Vedoucího směny, se kterým u nás mohou rovnou vést jednotlivé úseky jako kuchyň nebo servis,“ prozradila supervizorka projektu Eva Šimáková s tím, že certifikát absolventům pomůže i k získání práce v zahraničí.

Zájemci o studium se mohou hlásit již nyní, výuka pak začne od září příštího roku. Od začátku žáky čeká přibližně stejné množství praxe jako vzdělávání ve škole. „Novým zaměřením oboru rozšiřujeme možnosti našich žáků a obecně zvyšujeme zájem o učňovské školství, které je neprávem podceňované,“ vysvětlil ředitel SŠ TEGA Blansko Pavel Dvořáček. „Bohužel čelíme celorepublikovému trendu poklesu zájmu o gastronomické obory v učňovském školství,“ doplnil.

Nový obor si v pilotní fázi vyzkouší 12 žáků, v budoucnu McDonald’s zvažuje projekt rozšířit. Projekt uvítalo i Sdružení učňovských zařízení ČR. „Větší spolupráce škol a podniků je naším dlouhodobým cílem. Jen touto cestou se vzdělávání přiblíží praxi a stoupne konkurenceschopnost absolventů na trhu práce,“ řekl k novému projektu místopředseda sdružení František Mihulka.