V pátek 15. ledna se v Česku spustí rezervační systém pro očkování proti covidu-19. Zájemci o vakcínu se mohou začít hlásit úderem osmé hodiny ranní. Možnost zatím budou mít pouze lidé nad 80 let, pro ostatní se systém otevře od 1. února. Ministerstvo zdravotnictví připravilo návod, jak při rezervaci postupovat. Podívejte se, co vás čeká, pokud budete mít o očkování zájem.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek spustí dlouho očekávaný rezervační systém pro očkování proti onemocnění covid-19. Od osmé hodiny ráno se mohou lidé nad 80 let začít hlásit pomocí webu registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz. Seniorům může pomoci s přihlášením také příbuzný nebo praktický lékař. Další možností je pak telefonní linka 1221. 

Registrace je podle ministra Jana Blatného (za ANO) nutná proto, aby mohlo být vypočteno bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určuje, kdy je osoba vyzvána k rezervaci na konkrétní termín. Šéf resortu zdravotnictví ale upozorňuje, že lidé nemusejí dostat ihned po registraci termín očkování, protože vakcín je omezené množství.

Vyplnění formuláře přes webové stránky není podle ministra složité a trvá v řádu minut. „Při přípravě nového systému tým využil zkušenosti s objednávkovým systémem pro testování obyvatel na koronavirus,“ vysvětloval na tiskové konferenci Blatný. 

Přinášíme vám podrobný návod, jak při registraci na očkování postupovat. 

1. Otevřete si webovou stránku centrálního registračního systému registrace.mzcr.cz. Před vámi se objeví tři rámečky, ze kterých je potřeba vybrat ten poslední, tedy objednání na očkování.

2. Na následující stránce budete vyzvání k zadání telefonního čísla, které je potřeba zadat do prázdného rámečku. Po vyplnění potvrďte tzv. captcha. Díky tomu systém pozná, že u počítače opravdu sedí skutečný člověk. Dále pak klikněte na tlačítko „Odeslat.

3. Na vámi zadané telefonní číslo dorazí SMS zpráva s PIN kódem. Ten opište do volné kolonky, kterou vidíte a klikněte na tlačítko „Potvrdit.

4. Potvrzením PIN kódu se dostanete do registračního formuláře, ve kterém je potřeba vyplnit všechny požadované údaje. Zadejte tedy své jméno, příjmení, číslo pojištěnce a vyberte vaší zdravotní pojišťovnu. Dále uveďte, zda máte nějaké zdravotní problémy a klikněte na tlačítko „Odeslat žádost“. Tím potvrzujete, že se chce nechat dobrovolně očkovat.

5. Teprve teď dostanete potvrzení o registraci do systému. Termín očkování si nemusíte zarezervovat ihned, můžete to udělat později na adrese reservatic.com/ockovani. Pokud si chcete zarezervovat termín okamžitě, klikněte na tlačítko „Rezervace termínu“.

6. Na vaše telefonní číslo opět dorazí SMS zpráva s dalším PIN kódem. Do rezervačního formuláře, který se objevil před vámi, musíte vyplnit číslo pojištěnce a opsat PIN kód, který vám před chvíli dorazil na telefon. Po potvrzení tzv. captcha klikněte na tlačítko „Pokračovat na rezervační stránku“. 

7. Na další stránce si už jen vyberete místo očkování, měsíc, den a přesný čas tím, že jednoduše kliknete na konkrétní políčko. Potvrzením rezervace a captcha máte termín pro očkování rezervován. Na závěr se před vámi objeví potvrzení o platné rezervaci. Pokud jste zadali email, obdržíte potvrzení o platné rezervaci i emailem. Můžete si jej také uložit a nebo vytisknout kliknutím na tisk do PDF. A tím celý proces končí.

Snímky rezervačního systému v jednotlivých fázích rezervace: