Slunečné nedělní počasí vyhnalo množství lidí do zoologických zahrad. Na mnoha místech se tvořily obrovské fronty, ve městech kolabovala doprava. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to označil za chybu provozovatelů. Podle něj jde o organizační problém, který by vyřešil objednávkový systém. Šéf pražské zoo Miroslav Bobek jeho slova označil za nepromyšlené rady.

Nedělní počasí bylo pro návštěvu zoologické zahrady jako dělané. Kvůli protiepidemickým opatřením je však stále omezena kapacita v areálech zoo na 20 procent. Například v pražské zahradě tak počet návštěvníků nesmí překročit čtyři tisíce.

Některé zoologické zahrady proto svou kapacitu vyčerpaly už dopoledne. Kvůli limitu návštěvníků se před vstupy tvořily fronty lidí, velké množství návštěvníků zkomplikovalo místy také dopravu. Například v Olomouci museli policisté uzavřít silnice na Svatý Kopeček.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by hromadění lidí zabránil objednávkový systém. „Fronta se tam vytváří jen kvůli tomu, že se tam nahrnou lidi, kteří čekají na to, až je vpustí dovnitř. Čili nenakazí se vevnitř třeba od opice, která byla nemocná, ale nakazí se v té frontě. Není to dobře, to je prostě organizační problém,“ prohlásil s úsměvem v nedělní Partii na televizi Prima.

K dnešnímu vyjádření ministra Arenbergera jenom toto:Bylo by na místě přehodnotit stávající epidemická opatření….

Posted by Miroslav Bobek, veřejný profil on Sunday, May 9, 2021

„Bylo by na místě přehodnotit stávající epidemická opatření,“ vzkázal šéf pražské zoo Miroslav Bobek. Podle něj jsou zavřené pavilony v pořádku, ale limit dvaceti procentní kapacity má opačný důsledek, než bylo zamýšleno.

„Opakovaně jsem volal po komunikaci s ministerstvem zdravotnictví. Doposud marně. Nepředstavoval jsem si ji ovšem jako nepromyšlené rady vzkazované panem ministrem přes média. Ale jestli pan ministr opravdu ví, jak udělat časové sloty pro návštěvu šedesátihektarového areálu a jak zajistit jejich dodržování, rád si jeho konkrétní návrh vyslechnu,“ napsal na sociální síti.