Rodiče dětí mladších 10 let budou moci kvůli uzavření prvních stupňů základních škol znovu žádat o ošetřovné. Příslušný zákon o ošetřovném sice ještě není schválen, rodiče už teď ale mohou zůstat s dětmi doma, aniž by přišli o peníze. Stačí, aby to nahlásili zaměstnavateli.

Kvůli epidemii způsobené koronavirem přistoupila vláda stejně jako na jaře k uzavření škol. Pro mnoho rodičů to znamená, že budou muset zůstat s dětmi doma – v takovém případě mají nárok na příspěvek od státu. Legislativní proces zákona, který upravuje podmínky ošetřovného, zatím není schválen, sněmovna ho bude projednávat během příštího týdne.

Žádáme rodiče, aby prozatím s řešením žádosti o ošetřovné vyčkali, než bude legislativní proces dokončen. Na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení pak bude obratem zveřejněn nový formulář žádosti o ošetřovné, který rodič vyplní a předá svému zaměstnavateli. Není třeba se bát, že by vám nárok na ošetřovné propadnul,“ vyzývá na svých stránkách ministerstvo práce a sociálních věcí. V tuto chvíli tedy rodiče, kteří zůstali s dětmi doma, musí jen informovat svého zaměstnavatele, že nastupují na ošetřovné.

Nárok na ošetřovné mají zaměstnanci, kteří v předcházejících třech měsících odvedli nemocenské pojištění a museli zůstat doma z důvodu péče o děti. Podle navrhované právní úpravy bude nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření škol. Jeho výše bude 60 % denního vyměřovacího základu, minimálně však 400 korun denně. Na ošetřovném se rodiče mohou střídat, a to klidně i po dnech.

Na příspěvek budou mít kromě zaměstnanců nárok také lidé, kteří pracují na dohodu, naopak pro osoby samostatně výdělečně činné se s ním nepočítá. O ošetřovné bude možné žádat za uplynulý kalendářní měsíc, tedy na začátku listopadu za měsíc říjen.