O neuvěřitelném štěstí může hovořit ruský fyzik Anatolij Bugorski. Ten totiž před více než čtyřiceti lety strčil hlavu do urychlovače částic. Jako zázrakem přežil, bez trvalých následků se ale tento incident neobešel.

Urychlovače částic se využívají ke zkoumání složení atomů, elementárních částic či kvarků. Jde o technická zařízení, v nichž se nabité částice pohybují téměř rychlostí světla, přičemž do sebe narážejí, čímž vzniká mnoho fyzikálních jevů. Je tedy více než jasné, že setkání takových částic s lidským tělem by s největší pravděpodobností skončilo rozsáhlým zraněním, či dokonce smrtí člověka.

V červenci roku 1978 měl ale fyzik Anatoli Bugorski obrovské štěstí. Jak píše web Amusing Planet, během své služby v ruském Institutu vysokého napětí ve městě Protvino si všiml, že urychlovač částic nepracuje tak, jak by měl. Myslel si, že je urychlovač vypnutý, a proto do jeho útrob strčil hlavu, aby se podíval, co je v nepořádku. Urychlovač ovšem fungoval a hlavu Bugorskiho zasáhl protonový paprsek. Bugorski dle svých slov necítil žádnou bolest, ale uvedl, že viděl záblesk jasnější než tisíc sluncí.

O incidentu nikoho neinformoval. V klidu si dokončil svou práci a odešel domů. V noci se u něj ovšem začaly objevovat podivné příznaky. Levá strana jeho tváře otekla a Bugorski se tak rozhodl vyhledat lékařskou pomoc. Když přiznal, co se stalo, byl převezen do nemocnice v Moskvě na oddělení pacientů, jež byli vystaveni radioaktivnímu záření.

Jeho případ ovšem šokoval všechny. Běžná dávka radioaktivního záření, po které následuje jistá smrt, činí 400 až 1000 Sv. Odborníci se ale shodují, že dávka záření, jaké byl Bugorski vystaven, činila až 300 tisíc Sv.

Protonový paprsek zasáhl Bugorskiho hlavu zezadu. Propálil malou díru v jeho lebce, mozku, spálil také některé nervy a vyšel nosní dírkou. Bugorski celý incident přežil. Jizva na jeho hlavě se zahojila, bez trvalých následků se toto zranění ale neobešlo. Fyzikova levá strana tváře ochrnula a později přišel i o sluch na levém uchu. Dokonce začal trpět epileptickými záchvaty. Jinak ale jeho zdraví nadále slouží a Bugorski se i ve svých téměř osmdesáti letech nadále zajímá o fyziku. Jeho případ je ale ve všech směrech nesmírně výjimečný.