Už od dob průmyslové revoluce se lidé obávají, že kvůli novým strojům přijdou o práci. U některých profesí se to postupem času opravdu stalo. Nové technologie však naopak přinesly i nové pracovní pozice. Ať už to byly parní stroje, počítače nebo robotizace, nové vynálezy nám vždy ulehčily práci a zároveň umožnily vznik dosud neexistujících povolání. Stejná debata se nyní vede kolem umělé inteligence. Zda nám novinky pomůže stejně, jako novinky v minulosti, nebo je hrozbou, se na svém blogu zamyslel jeden z nejbohatších lidí světa a zakladatel Microsoftu Bill Gates. 

Zdá se, že zakladatel technologického gigantu o umělé inteligenci hodně přemýšlí. Zřejmě to ho vedlo k sepsání článků, který v úterý zveřejnil na svém webu. A to ve stejný den, kdy společnost Google zveřejnila svého chatbota s umělou inteligencí Bard a týden poté, co ChatGPT od OpenAI oznámil dlouho očekávanou novou verzi GPT-4. Což jsou produkty, které společně s Bingem od Microsoftu tvoří velkou trojku umělých inteligencí.

Gatesův text nese název Věk umělé inteligence začal“ a nastínil v něm své názory na budoucnost umělé inteligence. Tvrdí, že vývoj umělé inteligence je stejně zásadní, jako vznik mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu.“ Gates už dříve prozradil své nadšení z umělé inteligence, především proto, že by mohla sloužit k výuce žáků nebo poskytování lékařských rad lidem v místech, kde je zdravotnictví hůře dostupné.

Známý dolarový miliardář si ale podle svých slov uvědomuje i úskalí nové technologie. Připustil například rizika zneužití nebo vznik superinteligentní umělé inteligence, která by si mohla stanovit vlastní cíle toho, jak se bude sama zlepšovat. Především by ale podle Gatese měla pomoci jako nástroj ke zvýšení produktivity práce, ale i ke zlepšení nerovnosti na pracovištích, ve zdravotnictví a ve vzdělávání.

Už v únoru Gates například mluvil o myšlence digitálního osobního asistenta.“ AI integrovaná do Microsoft Office by podle něj mohla pomoci se správou nebo psaním e-mailů. Disponovala by totiž širokými znalostmi a údaji o firmě i odvětví, ve kterém působí. S tím, jak se výpočetní výkon zlevňuje, bude schopnost GPT vyjadřovat myšlenky stále více podobné tomu, jako byste měli k dispozici pracovníka s bílými límečky, který vám pomůže s různými úkoly,“ vysvětlil Gates.

V mnohém nahradí i lékaře

Zní to sice jako silná slova, ale je to tak. Samozřejmě, že nenahradí lékaře v praktické části, tedy v léčení lidí, vyšetřování nebo operacích. Může ale docela snadno vyplňovat žádosti o pojistné plnění, recepty nebo sepisovat záznamy o návštěvě lékaře. V chudých regionech, kde je dostupnost lékařské péče horší, by mohla podle Gatese umělá inteligence pomoci zdravotníkům, aby byli při práci s pacienty produktivnější.

Jak zakladatel Microsoftu připomíná, uměla inteligence se už dnes ve zdravotnictví používá. Konkrétně k analýze lékařských dat a navrhování léků. V další vlně inovací by ale mohla předvídat i vedlejší účinky nově vyvíjených léků, stejně tak by mohla určit i přesné dávkování.

Zdravotnická umělá inteligence by podle Gatese udělala své i v zemědělství. Mohla by například navrhnout osivo přizpůsobené místním klimatickým podmínkám v chudých oblastech, a také vyvinout vakcíny pro hospodářská zvířata. To by bylo podle miliardáře obzvláště důležitém, protože extrémní počasí a změna klimatu vyvíjejí ještě větší tlak na samozásobitele v zemích s nízkými příjmy.

Pomůže učitelům i studentům

Gates ve svém textu dále předpovídá, že by umělá inteligence mohla v následujících pěti až deseti letech změnit vzdělávání. Mohla by poskytovat obsah přímo uzpůsobený učebním stylům studentů. Naučí se totiž chápat, co jednotlivé žáky motivuje a co způsobuje, že o dané předměty ztrácejí zájem, myslí si miliardář.

Učitelům by podle něj mohla pomoci při plánování výuky předmětů a vyhodnocování toho, jak moc studenti dokáží různým tématům porozumět. I když se ta technologie bude stále zdokonalovat, nikdy nenahradí vztahy mezi studenty a učiteli,“ vysvětlil Gates. Podle něj je také důležité, aby se umělá inteligence rozšířila i tam, kde na ni nejsou peníze, „aby studenti z domácností s nízkými příjmy nezůstali pozadu“.

Učitelé ale podle zakladatele Microsoftu nesmějí mít z nových technologií strach a musí svým studentům dovolit s nimi pracovat. Gates tak dal za příklad situaci, kdy učitelé umožnili studentům používat GPT k sepsání prvních návrhů svých esejí, které by pak museli přepsat vlastními slovy. Abychom tuto pozoruhodnou novou technologii co nejlépe využili, budeme se muset chránit před riziky a rozšířit její výhody mezi co nejvíce lidí, doplnil Gates.