Velká část nákupů se v poslední době přesunula na internet. Pokud si objednáte zboží na e-shopu, můžete ho bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. Existují ale výjimky, u kterých to možné není.

Pokud si koupíte zboží jinde než v klasickém obchodě, máte ze zákona právo do 14 dnů od jeho převzetí odstoupit od smlouvy, a to bez udání důvodu. Obchodník vám přitom nesmí účtovat žádné sankce. Pozor byste si ale měli dávat na určité typy zboží, u kterého bezdůvodné vrácení není možné. Upozorňuje na to dTest.

Mezi výjimky stanovené zákonem patří především zboží, které bylo upraveno podle vašeho přání nebo přizpůsobeno vaší osobě. „Jedná se o případy, kde objednané zboží je jedinečné, typickým příkladem je tričko s vaší fotografií nebo nábytek s atypickými rozměry, který prodávající nemá v nabídce,“ vysvětluje na svých stránkách Česká obchodní inspekce (ČOI). Zároveň upozorňuje, že pokud vlastnosti zboží vybíráte z možností předem daných prodávajícím, o výjimku se nejedná, a odstoupit od smlouvy tak můžete.

Právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů nemáte také v případě věcí, které se rychle kazí,. Jedná se například o některé druhy potravin či řezané květiny. Stejně tak nemůžete vrátit zboží, které nenávratně smícháte s jiným –  třeba bílou barvu, kterou již před malováním smícháte s jiným odstínem.

U určité skupiny zboží je rozhodující hygienické a zdravotní hledisko. Pokud například rozbalíte zubní kartáček, kontaktní čočky či balené potraviny, práva na odstoupení zaniká. Podobné je to taky s CD, DVD či flash disky, které můžete vrátit jen do chvíle, než je vyjmete z originálního obalu. Zvláštním případem jsou noviny a časopisy, na které se právo na odstoupení nevztahuje. Uplatnit ho můžete pouze v případě předplatného.

Pokud si přes internet nebo po telefonu objednáte nějaký typ služby, obchodník by vám je měl poskytnout až po uplynutí 14denní lhůty pro odstoupení. Kdyby s tím bez vašeho souhlasu začal dřív, můžete žádat vrácení kompletní částky.

I zboží, které patří mezi výjimky, na něž se nevztahuje právo na odstoupení od smlouvy, můžete ale reklamovat, a to v případě, že vám jej například doručí poškozené.