Zavřené obchody a obava z nákazy koronavirem donutila mnoho Čechů k objednávání zboží přes internet. Namísto radosti z nákupu vás ale v některých případech mohou čekat spíše trable. Ne všechny e-shopy se totiž chovají seriózně a vy tak můžete přijít snadno o peníze. Česká obchodní inspekce (ČOI) už takových internetových obchodů eviduje více než tisíc. Před rizikovými stránkami vás přitom může varovat jednoduchá aplikace.

Česká obchodní inspekce již pátým rokem vede seznam rizikových internetových stránek, které jsou anonymní nebo dokonce podvodné. Podle inspektorů je proto lepší se jim vyhnout. Už v prosinci minulého roku jejich počet překročil tisícovku a číslo dále narůstá.

Inspektoři nemají zákonnou pravomoc rizikové či podvodné weby přímo zablokovat, mohou však pokutovat provozovatele pro porušení zákonů. „Provozovatelé těchto rizikových webů jsou zpravidla anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro Českou obchodní inspekci, a tím hrubě porušují právní předpisy, navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají. Takoví se pak ocitnou na našem seznamu rizikových webů, před kterými varujeme,“ vysvětluje ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Seznam rizikových e-shopů najdete na webu www.rizikove.cz.

Přehled podvodných webových stránek již několik let dobrovolně přebírá i největší domácí vyhledávač Seznam.cz a antivirový gigant ESET, doplňují inspektoři. K dispozici je lehce použitelná aplikace jako doplněk do nejpoužívanějších prohlížečů.

„Vytvoření doplňků pro spotřebitele považuji za smysluplné a efektivní využití mých zkušeností. Jsem rád za každého, kdo tento doplněk využívá. Má aplikace denně aktualizuje databázi rizikových webů podle dat České obchodní inspekce, je zdarma, bez reklam, a tak to i zůstane,“ popisuje bývalý student Univerzity Hradec Králové Jiří Kuba, který je autorem doplňků pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Aplikace pro prohlížeč Chrome je jednoduše ke stažení ZDE, pro Firefox pak ZDE.

Díky těmto rozšířením nemusíte ručně kontrolovat, zda se konkrétní stránka nachází na seznamu rizikových webů. Udělá to za vás jedna z uvedených aplikací. „Doplněk ihned pozná, že jste vstoupili na rizikový web, který již Česká obchodní inspekce zná a varuje před ním. Místo obsahu stránky vám zobrazí varování, že se chystáte vstoupit na již známý rizikový web,“ dodává mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.