V pondělí se po dlouhé době do lavic vrátila část žáků prvních stupňů základních škol. Rodiče proto budou muset sáhnout do peněženky, pro své ratolesti totiž budou muset nakoupit například roušky. Naopak o tisíce korun z ošetřovného přijdou.

Žáci prvního stupně základek se od pondělí vrátili rotačně do lavic. Rodiče dětí do 10 let proto přijdou o polovinu ošetřovného, na které by měli nárok, pokud by se návrat do škol nekonal. „Nárok na ošetřovné zaniká také těm z rodičů, kteří již mohou poslat dítě do školy mateřské,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.

V případě rotační výuky na základní škole rodiče ztrácí nárok na ošetřovné vždy za ten týden, včetně víkendu, kdy se děti mohou účastnit normální prezenční výuky ve škole. Na peníze od státu mohou rodiče zapomenout i tehdy, pokud se rozhodnout své dítě do školy neposlat. Omluvou není ani strach z nákazy koronavirem.

„Naopak za dny, kdy v rámci rotace zůstává školák prvního stupně doma, nárok na ošetřovné trvá. Pokud tedy rodič například pobírá hrubou měsíční mzdu 40 tisíc, jeho denní ošetřovné představuje 686 korun, což za sedm dní odpovídá 4802 korun,“ vysvětluje Kovanda.

Ošetřovné by se mělo nicméně ještě zvýšit ze 70 na 80 procent redukovaného vyměřovacího základu, peníze by se pak vyplácely zpětně od 1. března letošního roku. Rodiče si tím polepší o stovky až tisíce měsíčně. Návrh už schválili poslanci, nyní je na řadě ještě senát a prezident.

„Rodiče by neměli zapomenout, že ošetřovné si mohou nárokovat také za dny velikonočních svátků, tedy za pátek 2. dubna a pondělí 5. dubna. Za čtvrtek 1. dubna naopak nárok na ošetřovné nemají, neboť den byl svojí povahou nikoli svátkem, ale prázdninami,“ připomíná ekonom.

Kvůli návratu dětí do škol musí však rodiče počítat také s dalšími náklady. Zejména jde o dodatečné výdaje za roušky. Jen balení 25 kusů vyjde zhruba na 170 korun. „Pokud povinnost nosit roušky bude trvat do konce školního roku, znamená to pro rodiče dodatečné výdaje ve výši zhruba 450 korun,“ spočítal Kovanda.

Část rodičů bude zřejmě muset pořídit svému potomkovi také nové přezůvky, neboť noha už mohla stačit ratolesti vyrůst. Žáci třetích až pátých tříd základních škol totiž nebyli ve škole od 18. prosince loňského roku. Přezůvky vyjdou průměrně na 300 korun.

„Kvůli otevření škol je třeba počítat také s výdaji na školní obědy, běžně průměrně za 700 korun měsíčně, nyní tedy kvůli rotaci na 350 korun měsíčně. Do konce běžícího školního roku průměrně celkem za 900 korun. Družina běžně vyjde na 150 korun měsíčně, nyní kvůli rotaci tedy jen na 75 korun měsíčně,“ pokračuje ekonom.

Pokud systém rotací vydrží do konce školního roku, musí si rodiče podle Kovandy připravit na roušky, přezůvky, obědy a družinu celkem 1880 korun.