Ignorovat aktualizace na svém počítači se někdy nemusí vyplatit. Získat a zneužít vaše citlivá data, přihlašovací jména a hesla je totiž v dnešní době lákadlem pro nemálo podvodníků. Množství lidí přitom stále používá zastaralý operační systém Windows 7. Jeho technickou podporu a bezpečnostní aktualizace přitom společnost Microsoft ukončila na začátku loňského roku. Váš počítač tak může být vystaven velkému riziku.

Podle průzkumu britské spotřebitelské organizace Which? stále používá Windows 7 jeden z deseti obyvatel ostrovního státu. Téměř třetina z nich uvedla jako důvod neochotu platit za přechod na novější verzi operačního systému. Společnost Microsoft přitom stále nabízí upgrade ze sedmičky na nový Windows 10 zdarma. Dalších 22 % uživatelů se zastaralým systémem tvrdí, že je pro ně pohodlnější pracovat na Windows 7. Naopak 16 % uvedlo, že nejnovější verze operačního systému na jejich počítači nefunguje. 

Používání staré verze operačního systému je však velmi rizikové, můžete totiž ohrozit bezpečnost svých dat i počítače. Společnost Microsoft od 14. ledna minulého roku ukončila pro Windows 7 technickou podporu i aktualizace. Váš počítač proto například nepozná žádný z novějších virů a je mnohem zranitelnější.

Mnoho let populární sedmička se poprvé objevila v říjnu roku 2009, kdy nahradila předchozí Windows Vista se špatnou reputací. Česká verze se původně plánovala později, avšak nakonec byla vydána společně s ostatními jazykovými mutacemi.

Technologický gigant Microsoft, který je tvůrcem operačního systému Windows, historicky přicházel s novými verzemi své vlajkové lodi. Tím na trh jednou za pár let přinášel nový a bezpečnější produkt. U současného Windows 10 se ale společnost zavázala, že jde o verzi poslední. Je však nutné pravidelně přijímat aktualizace, o které si systém říká.

Microsoft v současné době podporuje dvě varianty svého operačního systému. Kromě již zmíněné nejnovější desítky jde o verzi 8.1. Podobné starosti jako uživatele sedmiček ale čekají i na ně. Podpora Windows 8.1 totiž skončí už za dva roky, konkrétně 10. ledna 2023.