Jednoho z nejbohatších lidí světa Billa Gatese asi není potřeba dlouze představovat. Známý je především jako spoluzakladatel technologické společnosti Microsoft a filantrop. Jako vášnivého farmáře si jej ale dokáže představit asi málokdo. I přesto je Gates největším majitelem zemědělské půdy ve Spojených státech. 

Jmění Billa Gatese podle žebříčku časopisu Forbes přesahuje 120 miliard dolarů (tedy více než 2,6 bilionu korun), což z něj dělá čtvrtého nejbohatšího člověka na světe. Mezi miliardáře jej vystřelila společnost Microsoft, kterou založil v sedmdesátých letech společně s Paulem Allenem. Svůj podíl ve firmě ale postupně prodal nebo rozdal a dnes vlastní něco málo přes jedno procento akcií. V březnu minulého roku pak Gates odstoupil z pozice člena představenstva Microsoftu. Se svou ženou předsedá Nadaci Billa a Melindy Gatesových. V květnu 2020 Gatesová nadace uvedla, že věnuje 300 milionů dolarů na boj proti pandemii koronaviru. 

Bill Gates má však ještě jiné prvenství, o kterém zřejmě mnoho lidí neví. Podle magazínu The Land Report je totiž největším majitelem zemědělské půdy ve Spojených státech. V současné době vlastní 100 tisíc hektarů půdy v osmnácti státech USA. Největší pozemky má ve státech Louisiana (28 tisíc hektarů), Arkansas (19 tisíc hektarů) a Nebraska (přes 8 tisíc hektarů). Podíl má Gates také v pozemcích na okraji města Phoenix v Arizoně.

Čtvrtý nejbohatší člověk planety neovládá rozsáhlé pozemky pouze jako přímý vlastník, ale také prostřednictvím dalších osob nebo své investiční společnosti Cascade Investments, tvrdí magazín. Nejde však o první Gatesovu investici do tohoto odvětví. V roce 2008 jeho nadace oznámila, že poskytne 306 milionů dolarů na podporu udržitelného zemědělství pro malé farmáře v Africe a jižní Asii. Nadace investovala také do vývoje a rozšíření superplodin, které jsou odolné vůči klimatickým změnám.

Na co konkrétně chce Bill Gates rozsáhle pozemky využít, není jasné. Podle amerického časopisu Forbes na tuto otázku nikdo z investiční společnosti Cascade Investments neodpověděl. Předpokládá se, že půda bude využita v souladu s hodnotami, které podporuje Nadace Billa a Melindy Gatesových.

I přesto, že je Bill Gates největším majitelem zemědělské půdy ve Spojených státech, není ani náhodou největším majitelem pozemků v zemi. Tím je šéf společnosti Liberty Media John Malone, kterému patří 900 tisíc hektarů rančů a lesů. Mezi stovku lidí, kteří ovládají nejrozsáhlejší pozemky, se podle magazínu The Land Report řadí také zakladatel známé zpravodajské televize CNN Ted Turner nebo šéf Amazonu Jeff Bezos.