Plánujete si pořídit miminko nebo jste snad už v radostném očekávání? Britský výzkum odhalil, jaká budou letos nejpopulárnější jména v Evropě. Na prvních místech se v minulém roce objevila Maria a José, žebříčku budou stejná jména vévodit i v tomto roce. Mezi rodiči v Česku jsou nejoblíbenější jména Eliška a Anna, u chlapců pak Jakub a Jan. 

Nejoblíbenějším holčičím jménem v Evropě je Maria. Toto tradiční italské jméno se nejčastěji vyskytuje ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. V současné době jej po celém světě nosí více než 61 milionů dívek, píše britský deník Daily Mirror. Na druhém místě se umístila Ana, třetím nejoblíbenějším je pak Rosa.

OnBuy.com

Nejoblíbenější evropská jména u dětí | ZDROJ: OnBuy.com

U chlapců prvnímu místu vévodí José. Pro své dítě jej vybralo zhruba třicet milionů rodičů. Druhým nejpopulárnějším klučičím jménem je John. Jde o typické britské jméno, které je však oblíbené i v dalších zemích Evropy. Třetím v pořadí je pak Juan. 

Podle britského výzkumu můžeme v letošním roce očekávat takzvaný babyboom. Studie se proto zaměřila na pět tisíc současných i nastávajících rodičů, aby zjistila jejich preference při výběru jména pro svého potomka. Výsledkem bylo, že 71 % z nich preferuje tradiční jména. Ostatní rodiče pak uvedli, že tradiční jména považuje za nudná, neoriginální a zastaralá.

České žebříčky jmen dlouhodobě vedou Eliška s Jakubem. Následují Anna a Jan, Adéla a Tomáš, čtvrtému místu vévodí Tereza a Matyáš. Seznam nejoblíbenějších jmen, která dávají rodiče v České republice svým potomkům, každoročně zveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ).