Po dlouhých 24 letech se na olympijské hry kvalifikoval jamajský čtyřbobový tým. Informoval o tom tamní olympijský svaz. Sportovci z ostrovního státu se poprvé v soutěži objevili před více než třemi desetiletími na zimních hrách v Calgary. Jejich příběh tehdy inspiroval filmaře a v roce 1993 se v kinech objevila dnes již legendární komedie Kokosy na sněhu. V ní zazněl jistě všem známý pokřik „Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí“. Jak dopadnou letos opravdoví účastníci, se teprve dozvíme.

Kromě čtyřbobu bude Jamajka na olympijských hrách v Pekingu soutěžit o medaile i ve dvojbobu nebo monobobu. To je mimochodem poprvé v historii, kdy tato země bude na olympiádě soutěžit ve třech různých bobových kategoriích.

I když od poslední jamajské reprezentace ve čtyřbobu uběhlo již skoro čtvrt století, jejich dvojbob se kvalifikoval docela pravidelně, a to v letech 1992, 1994, 1998, 2002 a 2014. V roce 2018 na pchjongjangskou dráhu vyrazily poprvé dvě ženy.

se souhlasem Jamaica Bobsleigh & Skeleton

Jamajský čtyřbobový tým | FOTO: se souhlasem Jamaica Bobsleigh & Skeleton

Jen u bobů ale nezůstalo. V alpském lyžování bude exotický stát reprezentovat Benjamin Alexander. Ten přitom lyžuje pouhých šest let a nemá ani stálého trenéra či dostatek financí. Bývalý DJ narozený v Británii tak bude první lyžař, který bude na olympiádě zastupovat Jamajku.

Jamajský čtyřbob měl v roce 1988 sedmý nejlepší čas na startu, údajně především díky sprinterovi Chrisi Stokeseovi. Toho do týmu přibrali přitom až druhý týden probíhajících her. Jako jediný z původní osádky se zúčastnil i dalších tří olympiád. Slavnostní zahájení letošních zimních her v Pekingu se plánuje na 4. února.