Ruský zpěvák a frontman populární rockové skupiny DDT Jurij Ševčuk si zadělal na pořádný problém. Na koncertě totiž kritizoval válku na Ukrajině, pustil se také do prezidenta Vladimira Putina. Hned po koncertu přišla do zákulisí sálu za zpěvákem policie. Je obviněný za očerňování armády a hrozí mu pokuta až 50 tisíc rublů, což je necelý 19 tisíc českých korun. Informoval o tom web The Moscow Times

Ševčuk v průběhu koncertu v ruském městě Ufa zpochybnil cíle války na Ukrajině. Zároveň publiku položil otázku, proč mladí Rusové a Ukrajinci bojují a umírají ve válce, která připravuje o životy také civilisty.

„Staří lidé, ženy a děti umírají,“ řekl rockový zpěvák. „Pro nějaký druh napoleonských plánů našeho posledního cézara, je to tak?“ položil řečnickou otázku.

„Vlast, přátelé, není zadek prezidenta, do kterého musíte pořád lézt a líbat ho. Vlast je chudá babička, které prodává brambory na vlakovém nádraží. To je vlast,“ dodal Ševčuk. Lidé v sále na jeho slova reagovali souhlasnými pokřiky a ovacemi.

Rusko po začátku invaze na Ukrajinu eště více posílilo potlačování opozičních hlasů v zemi. Novináře i jiné osoby mohou být stíhány a v případě uznání viny skončit až na 15 let za mřížemi. Zakázáno je totiž zveřejňování informací o ruské armádě a válce na Ukrajině, které ruské orgány vyhodnotí jako lživé.