Tento okamžik je noční můrou pro majitele každého domácího mazlíčka. Rodinu z anglického města Suffolk opustil nečekaně milovaný pejsek poté, co u domu sežral rostlinu zvanou snědek. Matka tří dětí nyní varuje, aby se lidé dobře podívali, co mají na své zahradě. Na pozoru bychom měli být také v Česku, květina totiž roste i u nás.

Osmiměsíční stěně sibiřského huskyho Mochi mělo podle majitelky Heather Glocklingové rozžvýkat cibulky snědku. Stát se tak mělo přímo na zahradě ve chvíli, když žena sekala trávu. Do dalšího dne se zdravotní stav pejska prudce zhoršil a téměř se nemohl pohybovat, informoval deník Mirror.

Rodina proto štěňátko minulou středu převezla k veterináři, který už mu však nedokázal pomoci. Pejsek zemřel na selhání jater. Cibulky snědku jsou totiž jedovaté.

Heather (35) a její tři děti Leona (14), Jasmine (12) a tříletý Oscar zůstali v šoku. Nikoho z nich ani nenapadlo, jak nebezpečná pro domácího mazlíčka může být jejich zahrada.

„Netušila jsem, že nám tato rostlina roste na zahradě. Ani jsem se o to nezajímala, protože jsem nevěděla, jaké nebezpečí představuje,“ prozradila žena pro deník.

PixaBay

Snědek (Ornithogalum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovité | FOTO: PixaBay

Rostlina je často mylně považována za divoký česnek, a to kvůli podobným, lesklým, tmavě zeleným lístkům. Na celém světě existuje velké množství druhů snědku, který je známý také jako ornithogalum nebo betlémská hvězda. V Česku pak můžeme narazit na zhruba sedm druhů.

Při vysazování rostlin na zahradě bychom měli být opravdu na pozoru. Mnoho z nich je totiž jedovatých a našemu domácímu mazlíčkovi mohou v lepším případě přivodit žaludeční problémy. Jsou ale i takové, které mohou způsobit vážná onemocnění nebo dokonce smrt.

Vyhnout bychom se měli například liliím, narcisům, krokusům, begóniím, rododendronům, chryzantémám, tulipánům nebo oleandrům. Nebezpečné může být dokonce i pěstování oblíbených rajčat. Málokdo totiž ví, že stonky a listy lilku obsahují toxický solanin, který je rizikem nejen pro zvířata, ale dokonce také pro lidi.