Poté, co populární chatovací aplikace WhatsApp představila nové podmínky užívání, mnozí vyzívají k jejímu opuštění. Mezi nimi je například ředitel Twitteru Jack Dorsey nebo zakladatel automobilky Tesla a nejbohatší člověk planety Elon Musk. Ten doporučuje namísto WhatsAppu používat šifrovanou aplikaci Signal.

Oblíbená aplikace WhatsApp v tomto týdnu představila kontroverzní změnu podmínek užívání. Ty jí nově umožní sdílet údaje se společností Facebook, pod kterou oblíbená aplikace patří. Společnost navíc nedává svým uživatelům na výběr. Pokud s novými podmínkami nebudou souhlasit, s aplikací se rovnou mohou rozloučit.

Aniž by kdy používali Facebook, dozvědí se jeho provozovatelé například telefonní čísla, IP adresu, informace o mobilním zařízení nebo dokonce informace o konverzacích. V případě používání služby WhatsApp Pay, se Facebook dozví také o finančních transakcích, včetně platební metody nebo částce. Nové podmínky vstoupí v platnost 8. února letošního roku. Do té doby je potřeba udělit souhlas se změnou zásad ochrany osobních údajů. Pokud tak uživatelé neudělají, ztratí možnost WhatsApp využívat. Změny by se však měly týkat jen uživatelů mimo Evropskou unii.

Oznámené změny ale nejsou některým zrovna po chuti. Fakt, že budou data nově sdílena s Facebookem, inspirovala uživatele k poohlédnutí po alternativních aplikacích. S radou přispěchal také nejbohatší člověk planety Elon Musk. Na svém twitterovém účtu zveřejnil stručné sdělení. „Use Signal“, napsal šéf Tesly na sociální síti, který tímto doporučil namísto WhatsAppu používat aplikaci Signal.

Muskem doporučovaný Signal je bezplatná aplikace pro komunikaci s ostatními uživateli pomocí chatu, běžných hovorů nebo videohovorů. To by však nebylo nic zvláštního, takové funkce má nespočet mobilních aplikací. Signal je ale přeci jen v něčem jiný. Přenos zpráv i hovorů mezi uživateli je šifrovaný. Měl by tedy být chráněn proti odposlechům.