Před smrtelnou pandemií varoval miliardář Bill Gates už v roce 2015. Nyní přišel zakladatel Microsoftu s další předpovědí. Konec trápení s nemocí covid-19 je podle něj už na dohled. Zároveň však Gates zkritizoval přední světové politiky.

Pro mnoho lidí na celém světě, kteří se touží vrátit do normálního života, bude předpověď Billa Gatese pravděpodobně těžkou ránou. Miliardář si je jistý, že současná pandemie nás zaměstná minimálně do konce příštího roku. „Do konce roku 2022 bychom se měli v podstatě vrátit do normálu,“ prohlásil pro polské noviny Gazeta Wyborcza a televizní stanici TVN24.

Pětašedesátiletý Gates označil současnou situaci za obrovskou tragédii pro lidstvo. „Můžeme spočítat ekonomické dopady, ale pravděpodobně nebudeme schopni odhadnout ztráty na vzdělání ani vliv omezení, která jsme museli zavést, abychom zabránili vyššímu počtu úmrtí,“ řekl miliardář.

Považuje však za pozitivní, že konec už je v dohledu. Klíčovou roli podle něj sehrávají vakcíny. „Z velké části už jsou nyní schválené pro použití a konečně se začíná očkovat. Za horizontem už vidíme konec pandemie pro Spojené státy i Evropu,“ věří v brzký konec Gates.

V rozhovoru však také obvinil přední světové politiky, podle něj selhali s testováním. „Současná pandemie by se vyvíjela jiným směrem, kdyby se lidé testovali dříve. Mezinárodní společenství mělo reagovat rychleji,“ pokračoval miliardář a filantrop. „Pokud testujete dostatek lidí v počátečních stádiích pandemie a následně dáte do karantény ty, kteří mají pozitivní test, můžete se vyhnout exponenciálnímu růstu,“ vysvětil Gates.

Když se začaly objevovat zprávy o nové nemoci, která se šíří v čínském Wu-chanu, některé státy podle něj reagovali lépe než jiné. Pochválil tak například Austrálii, Nový Zéland nebo Jižní Koreu. „Bohužel většina států v Evropě, jižní Americe a Spojených státech to neudělala, takže jsme měli neuvěřitelný problém,“ dodal miliardář, který od začátku pandemie věnoval více než 1,8 milionu dolarů na pomoc v boji s covidem-19.