Bez práce bylo v Česku minulý měsíc o 4289 lidí méně než v červenci. Míra nezaměstnanosti tak v srpnu klesla na 3,6 procenta. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Úřad práce. Nejvíce lidí bez zaměstnání zůstává v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak nejlepší situace je v Pardubickém kraji.

Na konci srpna evidoval Úřad práce 267 889 uchazečů o zaměstnání. To je o 4 289 méně než v předchozím měsíci a o 11 189 méně než v loňském roce. Míra nezaměstnanosti tak poslední prázdninový den klesla oproti červenci o jednu desetinu procentního bodu na 3,6 procenta.

Trh práce podle úřadu ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. „Nadále je velký zájem i o sezónní pracovníky v oblastech jako je zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišná a potravinářská výroba a obchod,“ popsala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

„Oproti minulému roku došlo, díky podpoře ze strany státu a programům, jako je například Antivirus, k obnově ekonomických aktivit v oblastech, které pandemie postihla nejvíce. Tedy v gastronomii, hotelnictví, ve službách nebo například v dopravě. Očekávaný nárůst počtu nezaměstnaných se tak po uvolnění ekonomiky nekonal, naopak zaměstnavatelé začali nabírat nové zaměstnance,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon

Nejvíce lidé bez práce bylo v srpnu v Moravskoslezském (5,4 %), Ústeckém (5,3 %) a Karlovarském kraji (4,7 %). Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v srpnu loňského roku, což podle úřadu odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,3 %).

Ještě větší rozdíly jsou vidět při srovnání jednotlivých okresů. Zatímco nejméně lidí bez v práce (1,7 %) je v okresech Pelhřimov, Praha-východ, Jindřichův Hradec a Rychnov nad Kněžnou, opačná je situace v okresech Karviná (9 %), Most (6,9 %) a Ostrava-město (6,6 %).

Firmy prostřednictvím Úřadu práce aktuálně hledají 363 114 pracovníků. „Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky výstavby budov, montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a řidiče nákladních automobilů,“ popsala mluvčí úřadu s tím, že nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji.