Máte problém přinutit své dítě dojíst a říkáte mu, aby zůstalo u stolu, dokud není talíř prázdný? Pokud ano, rozhodně nejste sami. Podle dětské lékařky byste však své potomky rozhodně neměli k něčemu takovému nutit.

Pediatrička Gurjinder Dahelová rodičům vzkázala, aby neočekávali, že jejich děti dojedí vše, co mají na talíři, píše britský deník The Sun. Podle lékařky nucení k jídlu podporuje negativní potravinové asociace.

„Děti by měly být schopny regulovat, kolik toho sní. Vnutit jim způsob myšlení, že jejich talíř by měl být prázdný, ve skutečnosti přispívá k tomu, že má tolik dětí nadváhu a obezitu,“ napsala podle deníku lékařka na Facebooku.

Namísto toho dětská doktorka radí učit děti poslouchat své tělo, aby mohly správně rozpoznat, kdy jsou takzvaně plné.

Dítě hlady nezemře

Nutriční terapeutka Jitka Rusková pak vysvětlila, že pokud by rodiče své dítě do jídla nutili, posiluje se tím pouze jeho averze. „Jídlo bude mít spojené s nepříjemnými zážitky a rozhodně si jej neoblíbí. Je to určitě těžké, ale rodiče by se měli zdržet i poznámek typu: ‚Co by za to daly děti v Africe?‘ nebo ‚Jestli tu mrkvičku nespapáš, budeš mít nemocná očička‘ a podobně,“ upozornila na webu iDnes.cz.

Při výchově ke správnému stravování je podle ní potřeba se především obrnit trpělivostí a vyvarovat se unáhlených reakcí. Ač si to mnozí z nás nemusí chtít připustit, za „nechutenství“ našich dětí můžeme opravdu často sami, upozorňuje.

Nutíme, nacpáváme, křičíme, vyhrožujeme, vydíráme, prosíme, honíme, běháme se lžící a bryndáme, odměřujeme, zkrátka děláme z jídla vše kromě příjemného rodinného rituálu. A to jen, aby se to naše dítě něčeho najedlo. „Dítě hlady úmyslně nezemře!“ dodala závěrem Rusková.