Internet zaplavila dojemná fotografie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se zraněnou teenagerkou Katerynou Vlasenkovou. Šestnáctiletá dívka se dostala pod palbu ruských okupantů při evakuaci z města Vorzel, když bránila členy své rodiny vlastními těly.

Prezident Volodymyr Zelenskyj se s Katerynou sekal při čtvrteční návštěvě nemocnice se zraněnými obyvateli Kyjevské oblasti, kterým popřál brzké uzdravení.

Rodina Vlasenkových se rozhodla opustit svůj domov hned, když Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Jejich útěk autem ale překazilo ostřelování ruskými vojáky. Mladá Kateryna svým tělem zakryla osmiletého bratra a utrpěla vážná zranění, píše oficiální web ukrajinského prezidenta.

Když mladší sourozenec viděl svou sestru krvácet, vystoupil z auta a začal na ruské vojáky křičet, co to udělali. Matku při střelbě poranily střepiny. Zraněnou Katerynu poté v náručí odnesl do nemocnice otec.

Zelenskyj vyzdvihl statečnost rodiny Vlasenkových a ochotu se navzájem chránit. Zároveň vyjádřil své přesvědčení, že Ukrajina ve válce brzy zvítězí. „Nemůže to být jinak, když jsou u nás tak silné rodiny,“ řekl prezident.

Katerynu gesto hlavy státu dojalo, neubránila se ani slzám. Od prezidenta dostala kytici a následně s ní žertoval o TikToku, aby situaci odlehčil.

Ukrajinský prezident už v minulém týdnu vyrazil do nemocnice za zraněnými vojáky, kde jim předal medaile za obranu země a věrnost vojenské přísaze. Vojákům tak alespoň trochu zlepšil náladu, s některými si dokonce i vyfotil selfie.