Vědci z oxfordské univerzity přišli s novým objevem, výsledky jejich výzkumu by mohly zásadním ovlivnit vývoj léků proti koronaviru. Zjistili totiž, že léčivá látka, která se běžně používá v inhalátorech pro astmatiky, může zabránit těžkému průběhu onemocnění covid-19.

Léčivá látka budesonid by mohla být slibným lékem, píše německý deník Kronen Zeitung. Podle studie výrazně zmírňuje průběh onemocnění covid-19, které způsobuje nákaza koronavirem. Experti hovoří až o slibných 90 procentech. Tým vědců z oxfordské univerzity zveřejnil výsledky svého zkoumání v renomovaném odborném časopisu The Lancet.

Studie se zúčastnilo 146 lidí, kteří byli infikování koronavirem. Polovina z nich inhalovala budesonid dvakrát denně po dobu 28 dní, druhá část pak podstoupila běžnou léčbu. U první skupiny ustoupily nejen projevy onemocnění, ale i nemoc samotná. A to podstatně rychleji než u těch, kteří medikament nedostávali. Nedokladnou lékařskou péči v první skupině potřeboval jediný pacient, zatímco v druhé deset.

Podle vědců je důležité, aby byla léčba nasazena co nejrychleji, maximálně do sedmi dní od prvních příznaků infekce. „Jsem ráda, že relativně bezpečný, široce používaný a dobře prostudovaný lék, jako je inhalační steroid, může mít vliv na současné pandemické onemocnění,“ řekla vedoucí vědeckého týmu Mona Bafadhelová.

Vědci při svém výzkumu vycházeli z toho, že také jiné medikamenty s glukokortikoidy určené pro astmatiky mají podobné účinky jako budesonid. Zjistili totiž, že v nemocnici s vážným průběhem nemoci covid-19 skončilo jen málo pacientů s astmatem. Látku budesonid obsahuje také velké množství léků dostupných v českých lékárnách.