Lékař na sociální síti sdílel snímky plic naplněných tekutinou. Chce tím ukázat, jak zničující daň si vybírá covid-19 na mladých lidech. Právě ti někdy onemocnění podceňují a věří, že si s ním jejich imunita hravě poradí. Bohužel i později narozené ročníky může koronavirus dostat do stavu, ze kterého se budou vzpamatovávat ještě dlouho.

Doktor Kashif Pirzada z kadanského Toronta zveřejnil snímky koronavirem poškozených plic, které patří dvěma mladším pacientům, informoval web televize CTV News. Problémy naznačují bílá místa.

V prvním případě jde o pětatřicetiletého učitele bez předešlých zdravotních problémů, který se nakazil od svého studenta. Jeho okysličení krve bylo jen 65 procent, proto okamžitě putoval na jednotku intenzivní péče (JIP). Infikovaný byl britskou variantou nového typu koronaviru. V druhém případě šlo o pacienta s Crohnovou nemocí, kterému se přes noc zhoršil stav tak, že musel být napojen na kyslík a také skončil na JIPce.

„Všichni jsme trochu šokovaní z toho, jak mladí tito pacienti jsou,“ popsal lékař. „Znepokojuje nás to, že o tom lidé nevědí a riskují. Chodí do rizikových míst, ale vůbec netuší, jak velmi zlé to může být,“ dodal.

Kashif Pirzada zveřejnil svůj příspěvek na Twitteru i proto, že nejvíce aktivních případů v kanadské provincii Ontario je nyní ve věkové skupině od 20 do 29 let. Zároveň vyzval další, aby se podělili o své příběhy nebo podobné případy ve svém okolí.

Jeden z příspěvků napsala studentka vysoké školy, která se covidem-19 nakazila před rokem. V důsledku onemocnění prodělala mozkovou příhodu a nyní se stále zotavuje. Srdce a plíce má trvale poškozené.

Doktor Lawrence Loh pro kanadskou televizi prozradil, že vnímá únavu lidí ze současné dlouhotrvající pandemie. Podle něj však do nemocnic stále proudí nakažení. „Pokud dostanete covid, tak bez ohledu na to, kolik máte let, nevíte, jak bude vaše tělo reagovat a jak bude váš imunitní systém bojovat proti nemoci, která může vést k vážným důsledkům,“ řekl. Lékaři proto vyzývají lidi, aby i nadále dodržovali preventivní opatření a ještě chvíli vydrželi.