Očkování proti onemocnění covid-19 je v plném proudu a mnoho lidí zajímají vedlejší účinky jednotlivých vakcín. Experti proto na základě nejnovějších zjištění zveřejnili, jaké problémy se nejčastěji objevují po píchnutí první a druhé dávky.

Údaje z klinických studií shromážděné americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) posloužili na prozkoumání nejčastějších vedlejších účinků vakcín proti covidu-19, informoval britský deník The Guardian. Konkrétně jde o vakcíny firem Moderna, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Kromě toho odborníci vedlejší účinky zobecnili. Podle nich mezi ty nejčastější patří bolest v místě vpichu vakcíny, únava, bolest hlavy a svalů. Méně častými vedlejšími účinky pak může být nevolnost, zimnice nebo horečka.

Moderna

Tuto vakcínu, která se oficiálně nazývá mRNA-1273, vyvinula společnost Moderna ve spolupráci s americkými státními organizacemi NIAID a BARDA. Podává se ve dvou dávkách s odstupem 28 dní. Klinická studie, do které bylo zapojeno více než 30 tisíc účastníků v 99 městech Spojených států, odhalila, že vakcína je bezpečná a chrání lidi před onemocněním covid-19 v 94,1 procentech případů. Z celkového počtu účastníků studie dostalo vakcínu 15 168 lidí, ostatním bylo podáno placebo.

Vedlejší účinky po první dávce

Existoval předpoklad, že se u lidí ve věku od 18 do 64 let vyskytne nějaký vedlejší účinek do jednoho týdne od podání vakcíny. Tyto příznaky se průměrně projevily do třech dní, často i dříve. Po první dávce zaznamenalo více než 86 procent lidí bolest v místě vpichu, 38 procent z nich pocítilo únavu a 35 procent zase bolest hlavy.

Vedlejší účinky po druhé dávce

Pravděpodobnost výskytu vedlejších účinku po druhé dávce je větší. Bolest v místě vpichu evidovalo 90 procent lidí, únavu téměř 68 procent a bolest hlavy zaznamenalo po druhé dávce vakcíny Moderna téměř 63 procent účastníků studie.

Pfizer/BioNTech

Vakcína vyvinutá společnostmi Pfizer/BioNTech s farmaceutickým názvem BNT162B2 využívá technologii mRNA, podobně jako vakcína od firmy Moderna. Do studie se zapojilo přes 43 tisíc lidí ze Spojených států, Brazílie, Argentiny a Jihoafrické republiky. Zjistilo se, že vakcína je účinná na 95 procent. Podává se rovněž ve dvou dávkách s časovým odstupem 21 dní.

Vedlejší účinky po první dávce

Na rozdíl od Moderny se u vakcíny Pfizer/BioNTech studovaly vedlejší účinky ve dvou věkových skupinách. Konkrétně u lidí ve věku 16 až 55 let a osob starších 55 let. Protože u starší věkové kategorie je výskyt vedlejších účinků méně pravděpodobný, výsledky jsou uvedeny pro mladší skupiny osob. Bolest v místě vpichu trápila 83 procent z nich, 47 procent pociťovalo únavu, téměř 42 procent osob pak bolela hlava.

Vedlejší účinky po druhé dávce

Podobně jako v případě vakcíny Moderna, i po podání druhé dávky látky od společnosti Pfizer/BioNTech byly vedlejší účinky běžnější. I přesto, že bolest v místě vpichu pociťovalo 78 procent lidí, únava se pak vyskytla u 59 procent, bolest hlavy téměř u 52 procent očkovaných.

Johnson & Johnson

Nejnověji povolená vakcína je produktem od společnosti Johnson & Johnson Janssen. Testování zahrnovalo více než 40 tisíc lidí v devatenácti regionech. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zjistil, že účinnost této látky je 66 procent. I když je míra účinnosti nižší než u dvou předchozích vakcín, pořád poskytuje téměř dokonalou ochranu před hospitalizací a úmrtím, zároveň má značné výhody v boji proti pandemii. Výhodou vakcíny Johnson & Johnson je rovněž to, že se aplikuje pouze v jedné dávce.

Vedlejší účinky

Vakcína Johnson & Johnson má všeobecně nižší míru vedlejších účinků. Téměř 58 procent očkovaných pociťovalo bolest v místě vpichu, 44 procent trápila únava, téměř 44 procent lidí zaznamenalo bolest hlavy.