Horečka, kašel nebo ztráta čichu a chuti – základní příznaky koronaviru už dnes zná asi každý. Britští vědci se teď zaměřili na dlouhodobé následky nemoci a přišli se třemi symptomy, které se u člověka mohou vyskytovat i po vyléčení.

Některé příznaky onemocnění covid-19 mohou v těle přetrvávat i dlouhou dobu poté, co máte negativní výsledek testu. Podle nové studie, která vyšla ve vědeckém časopise International Journal of Audiology, mezi ně patří problémy se sluchem. Cituje z ní web Wales Online.

Podle vědců jsou takovými dlouhodobými symptomy koronaviru pískání v uších, ztráta sluchu nebo závrať. Zároveň ale dodávají, že výzkumy jsou teprve na začátku a je nutná podrobnější studie. Ztrátou sluchu podle nich může trpět 7,6 % pacientů, pískání v uších potvrdili u 14,8 % pacientů, závrať pak u 7,2 % nakažených.

Ze závěrů vědců vyplývá, že koronavirus může postihovat tzv. vestibulární aparát, což je smyslový orgán ve vnitřním uchu, který je zodpovědný za vnímání rovnováhy. „Naléhavě potřebujeme pečlivě provedenou klinickou a diagnostickou studii, která by objasnila dlouhodobé účinky covid-19 na náš sluchový systém,“ popsal Kevin Munro, profesor audiologie na univerzitě v Manchesteru. Připomněl také, že ztráta sluchu bývá běžná i u jiných virových onemocnění – například spalniček, příušnic nebo meningitidy.