Čtvrteční větrná spoušť na jihu Moravy za sebou zanechala obrovské materiální škody, mnozí lidé přišli během chvíle o střechu nad hlavou. Ze všech koutů Česka proto přichází pomoc. Zapojily se také firmy, které posílají nejen peníze, ale také potraviny a další potřebné věci. Některé banky dokonce poškozeným odpustí veškeré dluhy.

Pomoci obyvatelům se rozhodly například obchodní řetězce Billa a Penny, které patří do skupiny Rewe. Do nejpostiženějších obcí v pátek vypravily ze svých centrálních skladů kamiony s potravinovou pomocí. K lidem tak míří zejména pitná voda, nápoje, potraviny, dezinfekce a čisticí prostředky. Oba řetězce navíc posílají na transparentní účet celkem jeden milionu korun.

„Jsme s obyvateli postižených obcí. Uvědomujeme si, že je potřeba okamžitá pomoc, proto jsme se rozhodli společně poskytnout lidem v postižených oblastech nápoje a potraviny pro první dny, a současně přispět na obnovu zničených obcí. V takových chvílích jde vše stranou, proto jsme se domluvili na společné koordinované pomoci,“ říká generální ředitel Penny Jens Krieger.

„V těchto případech platí české úsloví, kdo rychle dává, dvakrát dává. Rozhodli jsme se reagovat okamžitě, aby naše pomoc dorazila k obyvatelům Břeclavska a Hodonínska, co nejrychleji,“ doplnil šéf obchodního řetězce Billa Jaroslaw Szczypka.

Potraviny do postižené oblasti posílá také online supermarket Rohlík.cz nebo obchodní řetězec Tesco. „Již v ranních hodinách byly vyslány dodávky s dekami, sušeným masem, balenými vodami a dalšími nezbytnostmi do Břeclavi, která je jednou z nejpostiženějších oblastí. Pomocné aktivity koordinuje přímo na místě operační tým,“ informoval v pátek mluvčí Václav Koukolíček. „Rovněž jsme ve spojení s Potravinovou bankou Jihomoravského kraje, abychom umožnili do nejvíce zasažených obcí co nejdříve poslat nezbytné potraviny,“ doplnil mluvčí obchodního řetězce Tesco.

Do pomoci se zapojily i některé banky. Například klienti Moneta Money Bank z oblasti Hodonínska a Břeclavska, kterým tornádo způsobilo škody na majetku, mohou požádat o odpuštění všech svých finančních závazků, které vůči bance mají. „Jsme připraveni podat pomocnou ruku všem, které tato nesmírná tragédie postihla, kteří mají k naší bance klientský vztah a mají u nás sjednány úvěry nebo hypotéky,“ informoval předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Klienti podle něj mohou o pomoc požádat prostřednictvím online formuláře na stránkách Nadace Moneta Clementia. Banka dá následně do jednoho dne od obdržení žádosti vědět, zda je formálně v pořádku, či potřebuje doplnění.

„Správní rada nadace následně rozhodne, zda žádosti o oddlužení vyhoví. Pokud ano, připraví nadace potřebné kroky k oddlužení, klient pak na konci celého procesu obdrží certifikát o oddlužení,“ popsala proces mluvčí banky Zuzana Filipová.

Na pomoc postiženému regionu pošle 150 milionů korun také druhý nejbohatší Čech Karel Komárek. „Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mě hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou vyřešit jak okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“ uvedl Komárek pro Hospodářské noviny. „Pokud to bude třeba, jsme připraveni uvolnit i další prostředky,“ doplnil.

„Na účet Diecézní charity Brno právě posíláme tři miliony korun určených na podporu lidem žijících v obcích zasažených ničivým tornádem. Myslíme na všechny, kterých se přírodní katastrofa jakkoli dotkla, a hledáme další možnosti, jak jim pomoci,“ oznámila na sociální síti společnost Seznam.cz.

Přidávají se také další velké firmy. Pět milionů korun přes neziskovou organizaci ADRA daroval mobilní operátor T-Mobile. „Spojit vás s blízkými je teď naší prioritou. Proto všem klientům z okresů Hodonín a Břeclav poskytneme volání i SMS na 30 dní, v případě potřeby i déle, zdarma. Všem, i těm s dobíjecími kartami. Neomezená data aktivujeme v oblastech automaticky,“ uvedl dále T-Mobile.

Podobné kroky oznámili také další mobilní operátoři. „Situace na jižní Moravě nás velmi zasáhla. Všem našim zákazníkům, kteří v postižených oblastech trvale žijí, nebudeme do konce léta účtovat žádné poplatky za služby, které u nás využívají,“ oznámil na sociálních sítích O2 s tím, že finanční pomoc regionu nabídne prostřednictvím své nadace.

Účtovat služby svým zákazníkům z nejvíce zasažených oblastí nebude po dobu dvou měsíců ani Vodafone. V rámci okamžité pomoci dnes posíláme první telefony s kreditem, powerbanky, ale i deky a karimatky přímo na místo,“ prozradil v pátek operátor na sociální síti.

Pomoc slíbil i zakladatel internetového obchodu Alza.cz Aleš Zavoral. Jeho společnost daruje poškozeným domácnostem domácí spotřebiče a výpočetní techniku v hodnotě 5 milionů korun. Zároveň posílá okamžitou rychlou materiální podporu přímo do postižené oblasti. O pomoc na získání vybavení domácnosti mohou zájemci požádat na speciálně zřízené e-mailové adrese pomoc@alza.cz nebo přes kontaktní formulář.

„Včerejší večerní tragická událost zvedla v Alze vlnu solidarity. Chceme adresně pomoci konkrétním lidem tím, co umíme nejlépe. Vyčlenili jsme proto pět milionů korun, za které jim pomůžeme vybavit domovy spotřebiči nebo výpočetní technikou,“ řekl v pátek Zavoral.