Pokud používáte na svém počítači Windows, měli byste zpozornět. Společnost Microsoft vyzývá uživatele, aby svůj operační systém okamžitě aktualizovali. Bezpečnostní experti firmy Sangfor totiž nedávno odhalili závažnou chybu, informovala televize CNN.

Problém je ve službě Windows Print Spooler, která obsahuje bezpečnostní riziko zvané jako „PrintNightmare“. Hackeři se tak mohou vzdáleně dostat do vašeho počítače a nepozorovaně například instalovat programy nebo prohlížet si a mazat uložené soubory.

Experti už proto připravili nouzovou aktualizaci, která bezpečností riziko řeší. Dostupná je pro všechny verze operačního systému Windows, dokonce i pro dvanáct let starý a od minulého roku nepodporovaný systém Windows 7. To podtrhuje závažnost problému.

Doporučujeme tyto aktualizace nainstalovat okamžitě,“ uvedla podle televize společnost Microsoft. Na problém upozornil také český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Podle něj je variantou také službu Windows Print Spooler – pokud je to možné – vypnout.

Jak aktualizovat Windows?

V aktuálně nejnovějším Windows 10 máte možnost si vybrat, kdy a jak chcete získat nejnovější aktualizace, aby vaše zařízení pracovalo plynule a bezpečně. Pokud chcete spravovat dostupné aktualizace, najděte pomocí lupy položku Vyhledat aktualizace. Druhou variantou je použít nabídku Start vlevo dole. Zde vyberte položku Nastavení, následně Aktualizace a zabezpečení, kde najdete položku Windows Update.