Vláda na tiskové konferenci po svém čtvrtečním jednání oznámila, že ošetřovné prodlouží na celou dobu, kdy budou uzavřeny školy. Nově na něj budou mít nárok i živnostníci, kteří museli zůstat s dětmi doma.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po dnešním jednání vlády řekla, že ošetřovné by se mělo týkat i rodičů dětí do třinácti let. Vyplácet se bude i zpětně. Většině rodičům, kteří si o ošetřovné zažádali hned v den uzavření škol, totiž mělo skončit dnes. O peníze tak nepřijdou. Návrh nového zákona teď dostane na stůl sněmovna.

Peníze od státu mají dostat také živnostníci, kteří zůstali se svými dětmi doma. Ti by měli podle vlády mít nárok na ošetřovné ve výši 424 korun denně, tedy necelých 14 000 Kč za měsíc. Program pro osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) má připravit ministerstvo průmyslu.


Vláda chce také zabránit propouštění, ministři se proto shodli na pomoci firmám. Stát proplatí mzdy zaměstnanců v karanténě v plné výši, osmdesát procent. Uhradí také 80 procent výdělku pracovníků obchodů a restaurací, které musely kvůli vládním nařízením zůstat uzavřeny.

Firmy, které musely ukončit svou činnost, budou vyplácet zaměstnancům sto procent mzdy. Stát jim poté refunduje osmdesát procent této částky,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně práce.