Aktuální mimořádná opatření, jako je minimální vycházení z domova či nošení roušek, mohou být náročná hlavně pro děti. Jak našim ratolestem aktuální situaci vysvětlit, prozradil dětských psycholog Václav Mertin.

Omezení pochybu na dětských hřištích, zrušené kroužky a volnočasové aktivity a omezení kontaktu s nejbližšími mimo vlastní obydlí může v dětech, ale i dospělých, vyvolávat pocit nejistoty a obavy.

Jestli jsou rodiče ze současné situace nervózní, tak to na děti přenesou,“ řekl webu yookee dětský psycholog Václav Mertin. Vysvětlit menším dětem, co se děje, a proč mají zůstat doma, tak může být pro mnoho rodičů složité.

Nejlepším způsobem je přiblížit jim současnou situaci pomocí názorného příkladu, se kterým se už setkali. Téměř každé dítě ví, co je to chřipka. Bylo by dobré jim tedy vysvětlit, že nyní velká spousta lidí onemocněla těžší chřipkou, než je ta běžná. Proto musíme být opatrnější, než jsme normálně, a dodržovat doporučená nařízení státu,“ doporučuje Mertin.

Důležité je v dětech udržet pocit bezpečí i přes změnu režimu a klasických návyků všedního dne. „Určitě doporučuji nastavit si s dětmi řád, který by se měl dodržovat. Děti by neměly brát uvolnění ze školy jako prázdniny. Pravidla jim dodávají pocit jistoty,” vysvětluje učitelka prvního stupně základní školy Kateřina Juřicová.

Děti by podle ní měli mít například jistotu v tom, že ráno vstanou v určitý čas, dodrží tradiční ranní rituály a následně se budou věnovat studiu.