Huť Liberty Ostrava odstaví kvůli pandemii nového koronaviru jednu z vysokých pecí a omezí výrobu surového železa. Firma se tímto krokem chce připravit na pokles trhu s ocelí.

Opatření bude mít dopad na přibližně 400 zaměstnanců, což je podle firmy méně než sedm procent pracovníků. Firma je využije v jiných provozech, kde má v současnosti nedostatek pracovních sil. „Část zaměstnanců, pro které nenajdeme využití, bude doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele se sedmdesáti procenty mzdy,“ informovala mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

S odstávkou vysoké pece ale nesouhlasí odboráři. Zaměstnavatel nás ani po opakovaných schůzkách nepřesvědčil o finančních a provozních důvodech, proč by provoz na jednu vysokou pec měl být pro naši huť výhodnější,vzkázali zástupci OS KOVO Liberty Česká republika na svém webu.

Podle mluvčí hutě bývá nadcházející období roku vrcholem stavební sezóny s největším odbytem oceli na stavbách. „Nyní se ale situace vyznačuje velkou nestabilitou a nejistotou ohledně dalšího vývoje,“ vysvětlila Černá s tím, že zákazníci firmy hlásí o 30 procent nižší poptávku.


Ostravské huti má toto opatření umožnit omezení výroby a snížení skladových zásob oceli. Firmě to pomůže k tomu, aby se lépe přizpůsobila výraznému ochlazování ocelářského trhu v Evropě. Snížení výroby podle mluvčí zvládne huť bez propouštění.

“Sfoukání vysoké pece pečlivě připravujeme již několik týdnů a dokončíme jej na konci dubna. Návrat pece do plného provozu plánujeme koncem srpna, ale pokud to situace na trhu dovolí, o měsíc jej uspíšíme,“ říká generální ředitel Liberty Ostrava Pascal Genest. „Navzdory současné pandemii zůstáváme ohledně budoucnosti ostravské huti pozitivní. Usilovně pracujeme na realizaci strategických investic, abychom mohli plnit potřeby našich zákazníků v regionu střední Evropy i v budoucnosti,“ dodal.