Americká televizní celebrita, bývalá desetibojařka a trans-aktivistka Caitlyn Jennerová (71) je znechucená kalifornskou politikou. Rozhodla se vzít vše pevně do svých rukou a hodlá se ucházet o post kalifornské guvernérky.

Narodila se ve městě Mount Kisco v New Yorku jako William Bruce Jenner, nyní jako Caitlyn Jennerová spouští volební kampaň na guvernéra Kalifornie. „Kalifornie je mým domovem skoro 50 let. Přišla jsem tady, protože jsem věděla, že kdokoli bez ohledu na jeho minulost či životní situaci může změnit své sny v realitu,“ uvádí Jennerová na svém volebním webu, který spustila v pátek 23. dubna.

Není totiž spokojená se směrem, kterým se její milovaný stát ubírá. „V posledním desetiletí jsme viděli, že zář zlatého státu (Kalifornii se přezdívá Golden State, česky zlatý stát, pozn. red.) je omezována vládou jedné strany, která staví politiku nad pokrok a své zájmy nad lidi,“ naříká si Caitlyn.

Jennerová na kampani podle webu Axios spolupracuje s týmem lidí z Republikánské strany, včetně například Tonyho Fabrizia, který pomáhal i Donaldu Trumpovi ve volbách v letech 2016 a 2020, nebo Stevena Cheunga, bývalého tiskového mluvčího Bílého domu. Ten stál mimochodem i za úspěšnou kampaní Arnolda Schwarzeneggera v roce 2003.

Podle Caitlyn jsou daně příliš vysoké a kritizuje také současného demokratického guvernéra Gavina Newsoma za to, že jeho protiepidemická opatření jsou příliš omezující. „Tohle je Kalifornie Gaveina Newsoma, kde nám nařizuje zůstat doma, přitom si jde na večeři se svými lobbistickými kamarády,“ stěžuje si Jennerová.

Kdo je Caitlyn Jennerová?

Jako Bruce Jenner se věnovala vodnímu lyžování a americkému fotbalu, kvůli úrazu kolene změnila směr a přešla na atletiku. V roce 1972 se na olympiádě v Mnichově umístila v desetiboji desátá, o čtyři roky později na olympiádě v Montrealu vyhrála a ukončila svou atletickou kariéru.

Do širšího povědomí se o mnoho let později dostala především díky svému manželství s Kris Kardashianovou, která v té době měla čtyři děti, včetně Kim, z předchozího vztahu. Společně se jim narodily dvě dcery Kendall a Kylie. I přesto, že jejich vztah trval dlouho, to neustál a v roce 2014 se po dvaceti letech rozvedli. O rok později podstoupil Bruce změnu pohlaví a stala se z něj Caitlyn. Téhož roku se dostala na titulní stranu časopisu Vanity Fair.