Zimu má řada z nás spojenou s lyžováním nebo třeba cestami za krásami zasněžených hor do zahraničí. Vypnuté vleky, neudržované sjezdovky a zavřené hranice jsou však kvůli pandemii koronaviru krutou realitou. I v takových časech si alespoň malou radost ze sněhu a krásné přírody můžete udělat z pohodlí domova. Do hor se totiž můžete vydat prostřednictvím Google StreetView.

Zatímco ještě minulou zimu bylo možné odcestovat do hor prakticky kdekoli na světě, současná pandemie vše změnila. Užít si lyžování není aktuálně jednoduché ani v Česku. Vleky se kvůli vládním nařízením zastavily a některá zimní střediska dokonce zakázala i vstup na sjezdovky. Lidé si z nich totiž udělali odpadkový koš a úklid bez možnosti si vydělat na provozu vleků a dalších službách je finančně neúnosný.

Ve městech se pak za poslední roky sníh vytratil buď úplně, nebo spíše připomíná jen hnědou břečku než krásný bílý načechraný povlak. Že doba koronavirová postupně přesouvá mnoho aktivit do světa internetu, není nic nového. Ve virtuálním světě teď můžeme zažít také pravou zimu. Společnost Google se pokouší přenést zasněžené hory až do našich vyhřátých domovů. Pomocí StreetView se tak můžeme vydat nejen do českých hor, ale také například na sjezdovku ve francouzských Alpách nebo rovnou na severní pól.

Bedřichov v Jizerských horách

Začněme v Česku. Bedřichov nedaleko Liberce je znám především jako startovací místo pro běžkařské výpravy po Jizerských horách. Není divu, vždyť se tady nachází světoznámá Jizerská magistrála a právě na ni se můžete vydat ve StreetView a projít si krásy českých hor.

Polární záře ve Finsku

Ve finském národním parku Nuuksio se pokocháte úžasnou polární září, ale také krásnou přírodou. Národním parkem se areál stal v roce 1994 a jeho rozloha je 42 km². Pokud se v budoucnu do parku vydáte, najedete zde 29 km značených stezek a řadu míst určených ke stanování či kempování. Jeho velkou výhodou je blízkost Helsinek – na jeho okraje dokonce zajíždí i MHD.

Francouzské Alpy pro lyžaře

Chybí vám letos pořádná lyžovačka? Na českých horách jsou střediska uzavřena a do zahraničí se dá dostat velmi obtížně, navíc evropské země mají vesměs podobná opatření. Nasát atmosféru tak můžete alespoň přes internet. Vydejte se na svah v Orcières-Merlette a těšte se, že na konci tohoto roku snad lyžovat budete!

Opičí park Jigokudani

Dokonce i v dalekém Japonsku se dá najít lyžařské středisko. A právě jedno takové se nachází ve městě Jamanouči v prefektuře Nagano. Přesně tam se také odehrávaly Zimní olympijské hry 1998. Na tomto území se ale nachází také rozsáhlá přírodní rezervace Opičí park Jigokudani, kde žijí makaci červenolící.

Jdu na sever. A už jdu na jih!

Slavnou větu Járy Cimrmana si připomeňte pohledem na pravý a nefalšovaný severní pól. O dobytí severního pólu podnikla v roce 1871 výprava vedená Charlesem Francisem Hallem. Skončila však tragédií. Halle se otrávil arsenikem a zemřel, výprava se vrátila bez dosažení cíle. Dobýt severní točnu se pokusili i Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909), ovšem za první prokazatelné dosažení severního pólu se dá považovat až přelet vzducholodi Norge 12. května 1926. 

Google Streetview