Známý internetový prohlížeč Firefox bude od letošního roku vypadat zase jinak. Jeho tvůrci nedávno spustili projekt, na jehož konci má být změna celého uživatelského prostředí. I když přesné informace zatím nejsou k dispozici, vývojář Sören Hentzschel nyní na svém blogu odhalil některé chystané novinky.

„Viděl jsem některé z prvních návrhů a mohu říct, že Firefox bude s novým designem vypadat mnohem moderněji,“ napsal na svém blogu Sören Hentzschel který má k vývoji známého prohlížeče blízko. Podle něj projde změnou adresní řádek, lišta s panely, hlavní nabídka i kontextová menu. Kromě nového vzhledu dostane Firefox také nové funkce jako vertikální panely nebo seskupování panelů.

Změna by měla přijít s novou verzí prohlížeče Firefox 89, jehož spuštění je plánováno na 18. května letošního roku. Práce se však podle Hentzschela mohou ještě protáhnout. V současné chvíli údajně existuje několik variant, na kterých se stále pracuje.

První verze webového prohlížeče, za kterým stojí společnost Mozilla Corporation, se poprvé objevila v listopadu roku 2004. Zatímco ještě v 2010 jej používalo téměř pětadvacet procent uživatelů internetu, v dubnu 2019 už to na všech platformách bylo pouze necelých pět procent.

Naprostou světovou jedničkou tak zůstává prohlížeč Chrome od společnosti Google. Ten se hned po svém uvedení v roce 2008 dostal na páté místo v počtu uživatelů. Více lidí tehdy používalo už jen Internet Explorer, Operu, Safari a právě Firefox. To se však rychle změnilo a dnes Chrome pro prohlížení internetu používá více než šedesát procent uživatelů.