Evropská komise a vláda Spojeného království v pondělí dosáhli zásadní politické dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Týká se obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Velké Británie z Evropské unie. Jednání o protokolu ke smlouvě o brexitu týkající se Irska a Severního Irska trvala více než rok. Spor narušil vzájemné vztahy a ohrozil také výsledky desítky let trvajícího mírového procesu v Severním Irsku. 

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové dohoda vznikla díky skutečné politické vůli a tvrdé práci, která se řídila základní zásadou, že zájmy a potřeby lidí by měly být vždy na prvním místě.

„Předpokladem našeho úsilí byla podpora a ochrana těžce vydobytých zisků Velkopáteční dohody (politická dohoda, kterou byl v roce 1998 v zásadě ukončen třicet let trvající konflikt v Severním Irsku, pozn. red.). Dnes nám náš úspěch umožňuje předkládat definitivní řešení, která fungují pro lidi a podniky v Severním Irsku a která chrání náš jednotný trh. Umožňuje nám také obrátit list směrem k dvoustranným vztahům, které odrážejí vztahy blízkých spojenců stojících bok po boku v době krize,“ prohlásila na pondělní tiskové konferenci šéfka Evropské komise s tím, že dohoda umožní začít novou kapitolu a povede k silnějšímu vztahu mezi Británií a Evropskou unií.

Londýn se v roce 2020 v rámci dohody o rozvodu s Evropskou unií dohodl, že unijní pravidla budou nadále platit pro pohyb zboží do Severního Irska, které je součástí Spojeného království. To tak fakticky zůstalo na jednotném trhu EU. Záměrem bylo zachovat mír v Severním Irsku v souladu s Velkopáteční dohodou z roku, podle níž musí být zajištěna pokračující hospodářská integrace mezi Severním Irskem a členským Irskem EU.

Britská vláda však opakovaně pohrozila jednostrannou změnou tohoto protokolu, pokud Evropská unie nebude souhlasit se změnami. Podle britského premiéra Rishiho Sunaka a von der Leyenové je nová dohoda o řešení severoirského obchodního sporu mezi Británií a Evropskou unií po brexitu začátkem nové kapitoly vzájemných vztahů.

„Dosáhli jsme rozhodujícího průlomu,“ řekl Sunak na společné tiskové konferenci s von der Leyenovou. „Je to začátek nové kapitoly našich vztahů,“ pokračoval britský premiér s tím, že původní takzvaný severoirský protokol byl pozměněn a nová dohoda se nazývá Windsorský rámec. „Dnešní dohoda je o zachování křehké rovnováhy a vytyčení nové cesty vpřed pro obyvatele Severního Irska,“ dodal v pondělí Sunak. Podle něj nebyla jednání vždy snadná, poděkoval proto von der Leyenové.

Pondělní dohoda podle britského premiéra zajistí hladký pohyb zboží v rámci země. Potraviny z Anglie, Skotska a Walesu budou k dostání i na pultech supermarketů v Severním Irsku. Dohoda podle premiéra rovněž chrání místo Severního Irska v rámci Spojeného království.